Q&A - Pytania klientów
Z czego podbitka
Lewandowski zapytał 1 lat temu
Dzien dobry, ja bym chciał się dowiedzieć, z czego najlepiej zrobic podbitke? Podobno PCV jest w porządku i można ją dobrać pod kolor. Czy lepsze jest drewno? Jeśli tak, to jakie? I jaką grubość powinna mieć ta podbitka? Co by Państwo polecili? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam, Zbyszek
BCS Artur odpowiedział 1 lat temu
Witam Panie Zbyszku, tak jak pan zauważa, najpopularniejszą bo estetyczną i stwarzającą najmniej problemów jest podbitka z PCV, jest wiele kolorów często wiernie imitujące drewno. To rozwiązanie polecamy, bezproblemowe, ekonomiczne, zawsze estetyczne. Podbitka z drewna wymaga bardzo dobrze wyselekcjonowanego materiału, a z takim drewnem ciężko na rynku, bo albo spotykamy się z materiałem tanim, niedosuszonym, wymagający szlifowania oraz malowania; lub korzystamy z droższych propozycji, które po latach i tak będą wymagały malowania/konserwowania, jeżeli chcemy zachować ich "świeżość". Od jakiegoś czasu modne są podbitki z elewacji, ale to jak Pana zainteresuje może być tematem innego wątku.
Lewandowski odpowiedział 1 lat temu
Dziękuję za odpowiedź. A jak najlepiej ułożyć podbitkę? Czy to ułożenie ma znaczenie? Kolega skarżył mi się ostatnio, że pod podbitką zebrała mu się woda, a akurat w tym miejscu miał ją ułożoną poziomo. Zastanawia się też teraz, czy nie zmienić ją na drewnianą, bo podobno z drewnianymi nie ma takiego kłopotu. Co Pan o tym sądzi?
BCS Artur odpowiedział 1 lat temu
Problem z wodą jest nam znany, doświadczony monter wie, że podbitkę montuje się zawsze prostopadle do elewacji wraz ze spadkiem od budynku, wtedy jeśli nastąpi zalanie (czy od mycia, czy od nieszczelności dachu) to brudna woda kapać będzie nie po elewacji, a spłynie pod rynną.
Lewandowski odpowiedział 1 lat temu
Dziękuję za odpowiedź. A jeśli chodzi o montaż oświetlenia w podbitce, to jakie światełka najlepiej zastosować? Jak gęsto i jakiej mocy, żeby nie wyszło ani za dużo ani za mało?
Lewandowski odpowiedział 1 lat temu
Masz jeszcze jedno pytanie, które z tych podbitek są lepsze: siding czy komorowe?
BCS Artur odpowiedział 1 lat temu
Zdecydowanie stawiam na podbitki, które nazywane są potocznie "siding ". Zdarza się często, że podbitki komorowe nie mają atestów wymaganych na zewnątrz, dodatkowo ich cienkie ścianki wyraźniej odzwierciedlają komory co pokazuje ich nienaturalność. Zdobyły popularność wykorzystywane przez niedoświadczonych monterów, którzy jako zaletę uważają ich wyższą sztywność i stosują mniejsze rozstawy łat do montażu, co jest bardo zgubne, w przypadku podciśnień występujących na podbitkę na zawietrznej stronie budynku. Dodatkowo naturalnie występujące skurcze termiczne zima/lato, małe zakłady w panelu komorowym i brak stosowanie fasolek powodują częste ich wypięcia. Co do pytania o oświetlenie, to już indywidualne upodobanie właściciela. Jeśli ktoś lubi i chce płacić duże rachunki to stosowaliśmy rozstaw lamp i co 2 metry, przestrzegamy wtedy że budynek nocą wygląda jak startująca rakieta. 2,3 sztuki na bok wystarczy, żeby wkoło budynku nie panował mrok. Ilość oświetlenia nie jest najważniejsza, dużym problemem jest kąt świecenia, uwcześnie panuje moda na skupione oświetlenie, kąty tj. 10-30 stopni bardzo smużą po elewacji i pokazują jej najdrobniejsze niedoskonałości, dlatego zalecamy ledy mini o kącie świecenia ok. 120 stopni, a oprawy montujemy z regulacją świecenia od budynku. Te proste zabiegi doświetlają teren, a pozostawiona w półmroku elewacja nie pokazuje konstrukcyjnych krzywości. Ostatnio modne są podbitki z elewacji, tam stosujemy oświetlenie ze sznurów ledowych, Jeśli znajdą się zainteresowani tym zagadnieniem, to poproszę pytanie w oddzielnym wątku.
Odpowiedz na pytanie