Q&A - Pytania klientów
wentylacja mechaniczna zwrot kosztów
Kategorie:
Rekuperacja
Janusz Anyszak zapytał 2 lat temu
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaki jest zwrot kosztów ogrzewania przy takiej wentylacji i po jakim czasie (ilu latach) można na to liczyć. Pozdrawiam, Janusz Anyszak
Master Admin odpowiedział 2 lat temu

To niełatwe pytanie, żeby dobrze na nie odpowiedzieć pozwolę sobie je trochę zmodyfikować. Wentylacja mechaniczna to nie tylko zyski podczas ogrzewania, działa ona cały rok i jej zadaniem nie jest tylko obniżenie rachunków generowanych przez jednostkę grzewczą. Główne zadanie to dostarczanie świeżego, wstępnie podgrzanego powietrza oraz usuwanie zapachów wraz ze zużytym "brudnym" powietrzem. Dodatkowe walory to: filtracja powietrza, pasywne grzanie/chłodzenie w okresach przejściowych. Ponadto nie musimy płacić za kominy wentylacyjne, ich tynkowanie i założenie obróbek blacharskich. Istnieje również aspekt podniesienia wartości nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. Należy pamiętać, że za parenaście lat już nikt nie będzie chciał nabyć domu bez centrali wentylacyjnej, tak jak już teraz nikt nie ceni domów bez centralnego ogrzewania, a jeszcze 30-40 lat temu zdarzały się domy z piecami w każdym pomieszczeniu. Dla mnie podczas porównywania za i przeciw powinno się to wszystko uwzględniać, ale żeby chociaż częściowo odpowiedzieć na Pańskie pytanie powiem tak: średni dom ma 1000m3 podgrzanie prądem powietrza o 20oC kosztuje około 100 zł. W zależności jakie paliwo grzeje dom i jaka jest jego kubatura, możemy sobie wyliczyć odpowiedź. 

Na koniec dodam, że nie ma niczego innego do zamontowania, bo nowo budowane szczelne domy z wentylacją grawitacyjną nie działają, ponieważ jeżeli coś jest szczelne i ciepłe jak termos (potrójne szyby i uszczelki w oknach, styropian, piana) za co inwestorzy płacą słone koszt. Jak chcemy wentylować taki budynek grawitacyjnie to dziurawimy tą szczelność nawiewami i kominami, tylko zdajmy sobie pytanie: "Po co robić szczelny budynek jeżeli nie chcemy go wentylować mechanicznie?". W takim przypadku koszt rekuperacji zwraca się dwukrotnie.

Odpowiedz na pytanie