Q&A - Pytania klientów
wentylacja mechaniczna zwrot kosztów
Kategorie:
Rekuperacja
Janusz Anyszak zapytał 28 tygodni temu
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaki jest zwrot kosztów ogrzewania przy takiej wentylacji i po jakim czasie (ilu latach) można na to liczyć. Pozdrawiam, Janusz Anyszak
Master Admin odpowiedział 28 tygodni temu

To niełatwe pytanie, żeby, dobrze odpowiedzieć pozwolę sobie je do niego troszkę dodać, wentylacja mechaniczna to nie tylko zyski w ogrzewaniu, ona działa cały rok, nie tyko jej zadaniem jest obniżeni rachunków na piecu, główne to dostarczanie świeżego wstępnie podgrzanego powietrza oraz usuwanie zapachów wraz ze zużytym, dodatkowe walory to: filtracja powietrza, pasywne grzanie/chłodzenie w okresach przejściowych. Dodatkowo nie musimy w domu płacić za kominy, ich tynkowanie i założenie obróbek blacharskich. No i aspekt o podniesieniu wartości nieruchomości w przypadku jej sprzedaży za naście lat -wtedy pewnie już nikt nie będzie chciał nabyć domu bez centralnej wentylacji, jak teraz już nikt nie ceni domów bez centralnego ogrzewania, a jeszcze 30-40 lat temu zdarzały się domy z piecami w każdym pomieszczeniu. Dla mnie do porównania powinno się te wszystkie walory brać, ale żeby spróbować chociaż częściowo odpowiedzi powiem tak, średni dom ma 1000m3 podgrzanie prądem powietrza o 20st kosztuje koło 100zł. I teraz w zależności jakie paliwo grzeje dom i jaka jest jego kubatura, możemy sobie wyliczyć odp. 

Na koniec dodam, że nie ma nawet czego innego do zamontowania , bo nowo budowane szczelne domy z wentylacją grawitacyjną, nie działają- bo albo coś jest szczelne i ciepłe jak termos (potrójne szyby i uszczelki w oknach , styropiany, piany) za co inwestorzy płacą słone koszty, albo dziurawimy to szczelne nawiewami i kominkami, tyko po co wtedy robić tak szczelnie. Tu koszt rekuperacji zwraca się podwójnie.

Odpowiedz na pytanie