Q&A - Pytania klientów
Temperatura na zewnątrz- ocieplanie
Michał zapytał 1 lat temu
Dzień dobry! Mam pytanie - kiedy na podwórku jest -20st., jak to wpłynie na ocieplanie w domu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Michał
Master Admin odpowiedział 1 lat temu
Witam, jeżeli temperatura na zewnątrz jest poniżej 0oC to przestajemy ocieplać. Gdy nadejdą lekko mroźne dni to można jeszcze podjąć się montażu samego styropianu, ale należy podejść do tego umiejętnie i bardzo rozważnie. Praktyka ta jest zakazana przez producentów materiału i w przypadku jakichkolwiek defektów związanych z błędną aplikacją całą odpowiedzialność ponosi nie kto inny, a monter podejmujący się wykonania prac w nieodpowiednich warunkach atmosferycznych. 
Michał odpowiedział 1 lat temu
Jak zatem wtedy najlepiej zatrzymać ciepło (albo je stworzyć) w domu?
Bcs Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu

Jak najlepiej zatrzymać ciepło w domu? To pytanie jest bardzo ważne już w momencie podejmowania decyzji o budowie domu, gdyż nawet kształt budynku jest aspektem mającym bardzo duży wpływ na ten parametr. Wewnątrz budynku trzeba pogodzić ze sobą funkcjonalność i wygląd. Im budynek kształtem zbliżony jest do sześcianu foremnego tym powierzchnia podłóg jest stosunkowo największa do powierzchni radiacyjnej ścian. Przykładowo budynki o podstawie długiego prostokąta lub mocno poprzesuwane płaszczyzny potrafią mieć dwa razy więcej ocieplenia niż prosta w formie bryła z podstawą zbliżoną do kwadratu. Takie dylematy dotyczą również potrzeby stosowania balkonów i dopasowania wielkości okien. Im mniej elementów wystających poza bryłę oraz mniejsze okna, a kształt budynku zbliżony jest do sześcianu foremnego tym bardziej uda nam się już na etapie wyboru projektu "zatrzymać ciepło". Następny element to jakość stosowanych materiałów izolacyjnych, tutaj spotykamy mity budowlane tj. styropian powyżej 20cm nie daje korzyści,- co jest nie do końca prawdą. W danym miejscu zwiększanie warstwy ocieplenia wpływa wprost proporcjonalnie na U ściany, czyli zwiększając grubość ocieplenia w danym miejscu dwukrotnie, otrzymujemy ścianę cieplejszą dwukrotnie. Choć w zapotrzebowaniu energetycznym niekoniecznie duże oszczędności, bo reszta elementów bez zmian promieniuje ciepłem do atmosfery. Oprócz jakości materiałów, również sposób ich aplikacji oraz wykonania połączeń jest bardzo istotne. Przyklejanie styropianu, rozłożenie wełny, poprawne wykonanie połączenia wełny i styropianu oraz zastosowanie "ciepłych okien" to jedne z wielu ważnych czynników. Należy wspomnieć o często występującym błędzie wykonawczym jakim jest niedocieplenie istotnych elementów żelbetowych. Każdy czynnik potrafi zniweczyć wysoką jakość wykorzystanych materiałów. Specjalnie, żeby pokazać jak wpływają te problemy na ilość ciepła wyprodukowywanego przez centralę grzewczą stworzyliśmy dla wszystkich: www.bcs.waw.pl/ozc algorytm pozwalający wyliczyć na co wydać środki finansowe w czasie budowy, jak dopilnować, aby wykorzystać ich pełne parametry oraz w jakiej kolejności zaplanować i wykonać prace budowlane.

Odpowiedz na pytanie