Q&A - Pytania klientów
Rekuperacja vs pompa ciepła do wody
Elmo zapytał 1 lat temu
Może pytanie dziwne, ale zastanawiam się, czy jest możliwość żeby pompa ciepła do wody (zintegrowana ze zbiornikiem 300l) chłodziła dom w lecie? Czy to chłodniejsze powietrze można puścić rurami od rekuperacji (takowa jest w projekcie naszego domu)? Szukam złotego środka, a nie chce montować klimatyzacji.
Master Admin odpowiedział 1 lat temu
Witam, istnieje złoty środek, którym jest aby latem nie dopuścić słońca do domu. Inne rozwiązania to walka z kiloWatami podczerwieni generowanych przez słońce. Wielu klientów chciałoby za jednym zamachem pozbyć się kilku problemów, a tak się nie da, bo każdy dom jest inny. Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać to "Ile ciepłą wpadnie do domu?". Załóżmy, że posiadamy jeden pokój w którym jest ciemna podłoga i jedno okno połaciowe. Z doświadczenia wiem, że promienie padające na podłogę będą podgrzewały pokój dużo ponad 2kW, czyli słońce będzie ogrzewać nasz pokój bardzo podobnie do prostej farelki elektrycznej, proponuje ją wyłączyć czyli zaciągnąć żaluzje zewnętrzne aby odciąć się od promieni słonecznych. Pójdźmy dalej. Proszę sobie wyobrazić, że takich pokoi mamy w domu kilka co już nam daje razem ok. 10kW, jeszcze pompa ciepła pomoże nam zniwelować tę energię. Ma podobną moc i przy okazji podgrzewa/zregeneruje swoje dolne źródło ciepła. Jednakże moc rekuperacji oscyluje w granicach 2kW co oczywiście może pomóc, ale jest to za mało żeby schłodzić tak rozgrzany dom. Dodatkowo w kanałach od chłodnego powietrza rekuperacji może zacząć skraplać się wodą (ΔT) i zaczyna nam się kolejny problem jakim może być dojście do zagrzybienia kanałów przez zwiększenie wilgotności. Moim zdaniem każdy z systemów powinno się stosować oddzielnie. Proponuje zadać pytanie jak skutecznie schłodzić dom i wtedy wystosuje odpowiedz.
Elmo odpowiedział 1 lat temu
Zatem jak skutecznie schłodzić dom i "pogodzić" te wszystkie systemy? Rolety zewnętrzne zrobią w lecie z domu ciemny "grób", czego nie chcę. Może zatem rolety zewnętrzne? Ale czy one są równie skuteczne? Dodam jeszcze, że od południa mamy duże przeszklenia (w salonie okno o szerokości 4 metrów, w jadali również 4 metry, na poddaszu w pokojach okna 2,2x2,8m) i boje się, że w lecie w domu będzie jak w piekarniku.
Odpowiedz na pytanie