Q&A - Pytania klientów
Powierzchnia ścian i podłogi a ocieplenie
Jola zapytał 1 lat temu
Witam, W jaki sposób powierzchnia ścian i podłogi w domu ma wpływ na ocieplenie? Jestem w tym kompletnie zielona wiec proszę o bardzo prostą (zrozumiałą dla laika) odpowiedź. Z góry dziękuję! Pozdrawiam, Jolanta
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu

Witam, ściany są jedynym z głównych elementów którymi emituje ciepło z budynku, odpowiadają średnio od 20 do 50% strat, widać je i dlatego inwestorzy dużo uwagi zwracają na jakość ocieplenia ścian. Najczęściej spotykane to 15-20 cm styropianu z przewagą grafitowego i właśnie po to stworzyliśmy kalkulator do obliczania zapotrzebowania ciepłą wprowadzając dane obiektu możemy zmieniać różne grubości i lambde styropianu i otrzymujemy wynik jak wpłynie to na ocieplenie http://bcs.waw.pl/ozc . Najczęstszy problem jaki spotykamy na budowach to nie samo ocieplenie, ale szczegóły połączenia ocieplenia z innymi elementami, tu często występują liczne liniowe mostki. Najczęściej spotykane mostki opisujemy też w naszym kalkulatorze, można przeliczyć ile może nasz kosztować niedopilnowanie właściwego połączenia elewacji z innymi elementami.

Podłoga to też element, którym budynek emituje znaczne ilości ciepła "do ziemi", co prawda temperatura pod budynkiem jest +10st i z czasem podnosi się znacznie, ale w odróżnieniu od elewacji, ciepło emituje tam 24h na dobę często z rozgrzanej podłogówki, dlatego jakość tego elementu ma też istotny wpływ na ilość ciepła uciekającą z naszego pieca. Zalecamy minimum 15cm, często na budowach spotyka się nawet 25 cm, co jest słuszną koncepcją bo zamiast zasypywać fundament piachem, można opuścić parę cm chudziaka i przewidzieć więcej styropianu.

Odpowiedz na pytanie