Q&A - Pytania klientów
Mur warstwowy
Kategorie:
Budowa domu
RMalik zapytał 49 tygodni temu
Która wersja muru w domu jednorodzinnym jedno, dwu czy trzywarstwowa jest najlepsza?
Artur odpowiedział 48 tygodni temu
Mur trzywarstwowy występuje już rzadko, stosowany/zalecany jest gdy inwestor podejmie decyzję, że chciałby elewację z prawdziwej cegły (klinkierowej czy stożonej), która niewątpliwie będzie wieczna, ale cena i mostki termiczne (scalenie zewnętrznego muru, ze ścianą nośną) wypierają go z rynku, ostatnio widziałem taki w Sochaczewie, fundament na 50cm gruby bo i mur ponad 50cm miał (12 licówka 2-3cm szczelina wentylacyjna ocieplenie 15cm i nośna 25cm).

Mur jednowarstwowy spotykamy znacznie częściej jak jego poprzednika, najczęściej z gazobetonu, mocno popularny w Niemczech. Wymaga dobrego nadzoru w czasie wykonywania prac. Mieliśmy przypadek w okolicach Warszawy poprawiać/docieplać bo wykonawca wymurował dom jak ściany w murze dwuwarstwowym-zimna zaprawa i żelbetowe niedocieplone nadproża, ale osobiście dom w okolicach Grodziska Mazowieckiego gdzie włąściciele są bardzo zadowolenia z termoizolacyjności tej technologii. Osobiście nie polecam, murarz i systemowe ociepleniowe kształtki wychodzą drogo, a i elewacja zewnętrzna – ciężko znaleźć tynkarzy do tynków ciężkich na zewnątrz i cena elewacji podobnie wyjdzie jak do tej na styropianie.

Mur dwuwarstwowy, najpopularniejszy w województwie mazowieckim, ściana nośna służy tylko do przenoszenia obciążenia, a ocieplenie czy to styropian czy wełna mineralna skalna zapewniają wspaniała izolację, technologia sprawdzona. Jeśli będzie potrzeba napiszę więcej o materiałach na konstrukcję i ocieplenie takich scian.
Odpowiedz na pytanie