Q&A - Pytania klientów
Mur warstwowy
Kategorie:
Budowa domu
RMalik zapytał 2 lat temu
Która wersja muru w domu jednorodzinnym jedno, dwu czy trzywarstwowa jest najlepsza?
Artur odpowiedział 2 lat temu
Mur trzywarstwowy występuje już rzadko, stosowany/zalecany jest gdy inwestor podejmie decyzję, że chciałby elewację z prawdziwej cegły (klinkierowej czy stożonej), która niewątpliwie będzie wieczna, ale cena i mostki termiczne (scalenie zewnętrznego muru, ze ścianą nośną) wypierają go z rynku, ostatnio widziałem taki w Sochaczewie, fundament gruby na 50cm, bo i mur miał ponad 50cm (12 licówka, 2-3cm szczelina wentylacyjna, ocieplenie 15cm i nośna 25cm).

Mur jednowarstwowy spotykamy znacznie częściej jak jego poprzednika, najczęściej wykonany z gazobetonu (mocno popularny w Niemczech). Wymaga dobrego nadzoru w czasie wykonywania prac. Mieliśmy przypadek w okolicach Warszawy, gdzie musieliśmy poprawiać/docieplać, bo wykonawca wymurował dom tak jak muruje się ściany w murze dwuwarstwowym-zimna zaprawa i żelbetowe niedocieplone nadproża, ale znam osobiście dom w okolicach Grodziska Mazowieckiego, gdzie włąściciele są bardzo zadowolenia z termoizolacyjności tej technologii. Osobiście, nie polecam: dobry murarz i systemowe ociepleniowe kształtki wychodzą drogo, a i elewacja zewnętrzna – ciężko znaleźć tynkarzy wykonujących tynki ciężkie na zewnątrz. Cena elewacji wyjdzie podobnie do tej na styropianie.

Mur dwuwarstwowy, najpopularniejszy w województwie mazowieckim, ściana nośna służy tylko do przenoszenia obciążenia, a ocieplenie czy to styropian czy wełna mineralna, skalna zapewniają wspaniałe właściwości termoizolacyjne, technologia sprawdzona. Jeśli będzie potrzeba napiszę więcej o materiałach na konstrukcję i ocieplenie takich scian.
Odpowiedz na pytanie