Q&A - Pytania klientów
Kominek z wkladem czy bez?
Kategorie:
Kominki
Piotrek zapytał 2 lat temu
Dzien dobry. Jaka jest roznica miedzy kominkiem z wkladem a tym bez? Jestesmy z zona podczas budowy naszego domu i zastanawiamy sie ktora opcja jest bardziej oplacalna.
BCS_Artur odpowiedział 2 lat temu
Witam, kominek z wkładem zabezpiecza bardziej użytkownika od: styku z bezpośrednim ogniem, stratami kominowymi w czasie niepalenia, nierzetelnym zdunem, który może popełnić błąd przy budowie i mamy problem z cofkami dymu. Uogólniając kominek bez wkładu to stare rozwiązanie, jedyna zaleta to prawdziwa wizja i dźwięk ognia, ale przy wkładzie z gilotyną też można kiełbaski smażyć :)
Piotrek odpowiedział 2 lat temu
Rozumiem. A jakie sa mozliwe rodzaje wkladow do kominka i czym sie roznia?
Artur odpowiedział 2 lat temu
Podstawowe różnice to z czego są zrobione, tu mamy żeliwniaki i stalowe. te pierwsze to technologia sprzed 100lat, sprawdzona, ale duża masa potrzebuje dużej ilości paliwa, żeby nagrzać wkład, co daje dobre ekologiczne spalanie i czystą szybę. Wkłady stalowe dają dowolną możliwość kreowania kształtów (np. narożne), szczelność, a wyłożenie szamotem pozwala dużo szybciej i z wykorzystaniem mniejszej ilości drewna, doprowadzić wkład do właściwej temperatury, przy okazji nie przegrzewając współczesnego, dobrze ocieplonego domu w czasie palenia.
Odpowiedz na pytanie