Q&A - Pytania klientów
Jaki materiał wybrać do wybudowania domu
Kategorie:
Budowa domu
Antek zapytał 2 lat temu
Mam pytanie z czego najlepiej wybudować dom?
Master Admin odpowiedział 2 lat temu

Witam. Dość rozległe pytanie, najczęściej mamy z drewna lub murowane. Z drewna wiadomo piękne góralskie chaty lub szkielety kanadyjskie, ale tym się nie zajmujemy pozwolę nie zbierać zdania, chociaż mamy doświadczenie z robieniem tynków zewnętrznych na takich inwestycjach. Co do drugiej grupy murowanych domów  tu zakładam, że odpowiedź ma dotyczyć ścian. Najczęściej polskie domy murowane są z czerwonej cegły, gazobetonu i silki. Tymi trzema  materiałami się zajmę:

Czerwony pustak jest najpopularniejszy, mocny, ciepły (nie mylić z akumulacją) , decydując się na ten materiał nie popełnimy błędu. Z wad to cena, łączenie na pióro-wpust bez zaprawy wg. mojej opinii negatywnie wpływa na izolacyjność dźwiękową bo w połączeniu ze styropianem tylko tynk chroni nas od dźwięku na zewnątrz.

Gazobeton, leki tani popularny, dobra izolacyjność, najłatwiej nim murować, z wad to najniższa wytrzymałość i bardzo niska akumulacja ciepła.Przez niską wytrzymałość trzeba wzmacniać ściany betonowymi stężeniami, co obniża walory termiczne całej bryły.

Silka to marka, ale prawie na każdą cegiełę wapienno-piaskową tak się mówi. Też białe, ale dużo cięższe i mniejsze pustaki, Mocne, duża dzwiękoszczelność i najwyższa akumulacja  z cegieł, niestety materiał najdroższy w zakupie i murowaniu.  Opór cieplny najgorszy, ale w przypadku muru dwuwarstwowego nie ma to znaczenia na całą przegrodę. Często stosowana w budownictwie pasywnym i energooszczędnym bo zamiast ścian grubości 24cm muruje się 19cm i przykleja o 6cm więcej ocieplenia.

Ciężko jednoznacznie powiedzieć, który wybrać. My dla niedużych obiektów zalecamy ceramikę czerwoną, ocieploną wełną mineralną z docieplonymi nadprożami i wieńcem. Taka ściana wychodzi najkorzystniej, termicznie i finansowo 

Odpowiedz na pytanie