Q&A - Pytania klientów
Ilość balkonów
Wojciech K. zapytał 1 lat temu
Czy jeśli mam w domu dużą ilość balkonów, to zużyję więcej energii OZC? Jaki to ma wpływ? I jeśli tak, to czy powierzchnia balkonów jest też w tym istotna? Bardzo proszę o odpowiedz. Pozdrawiam, Wojciech
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu

Witam, każdy element zwiększający powierzchnię radiacji wpływa na termikę budynku, oczywiście można właściwie zaizolować balkon ale i wtedy "coś" ciepła wydostanie się na zewnątrz (można łatwo to sprawdzić na przygotowanym dla Państwa kalkulatorze, gdzie w pozycji balkony można wpisać tylko długość balkonu i zmieniając sposób docieplenia policzyć, ile ciepła w jakim wariancie ucieka z budynku http://bcs.waw.pl/ozc ). Standardowo płytę balkonową ze względu na grubość zalecamy ocieplać 10cm, w praktyce często 5cm jest ciężko zmieścić. Najczęstszą przyczyną braku miejsca na ocieplenie górne,  jest lanie balkonów na tej samej wysokości co strop budynku, wtedy żeby utrzymać tą samą wysokość wykończenia podłogi co na piętrze, trzeba docieplić tyle samo co zaplanowano styropianu na piętrze, a tam najczęściej 2-5cm, rzadko kiedy 10 cm (to w przypadku jak w budynku jest requ) . Dla tego płyta balkonowa powinna być dolewana po stropie na niższej wysokości, często warto wcześniej zaplanować zastosowanie odpowiednich termicznych kotew , co spowoduje właściwą termikę i smukłość płyty bo te docieplane 10cm styropiany z wszystkimi warstwami wykończeniowymi potrafią i ponad 45cm grubości mieć.

Dodatkowym problemem jest właściwa hydroizolacja balkonu, ale to temat na oddzielny wątek.

Dlatego zawsze sugeruję rozważenie problemu czy warto w posesji z piękną działką, mieć jeszcze drogie i nie oszczędne balkony, Ten trend widać zresztą w nowych projektach, coraz mniej balkonów na nowo-budowanych obiektach.

Odpowiedz na pytanie