Q&A - Pytania klientów
Gdzie zamontować rekuperator?
Mecenas X zapytał 1 lat temu
Gdzie najlepiej zamontować rekuperator? Czy to może być kotłownia? Czy strych? Czy jeśli rekuperator będzie znajdował się w kotłowni, to czy w tym pomieszczeniu musi być wentylacja grawitacyjna i np. nawiewniki w oknie, czy też kotłownia też może mieć wentylacje mechaniczną? Słyszałem różne głosy w tej sprawie i sam nie wiem jak rozwiązać ten problem.
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu
Witam, najpierw zajmę się odpowiedzią co do wentylacji kotłowni, to zależy czym palimy w kotłowni. Pompa ciepła jak najbardziej, ale inne już nie bardzo, węglowa i na pelet odpada ze względu na kurz, gazowe mają wymóg przewietrzania, który jest od razu wentylacją, BCS zaleca, jeśli kotłownia jest blisko garażu, to te dwa pomieszczenia o niższej temperaturze nie wentylować przez rekuperator, gdyż zyski są niewielkie, a kominiarze zawsze coś wymyślą żeby uprzykrzyć życie jak nie będzie po staremu. Co do umiejscowienia centrali to są trzy najważniejsze parametry podane według hierarchii ważności: 1-pomieszczenie ciepłe- niższe straty ciepła. 2-centralna odległość- równe ilości powietrza i najniższe obciążenie na wiatrakach. 3-dostępność do wymiany filtrów i serwisu. Najczęściej wystawiamy w garażu/kotłowni.Mimo że najczęściej nie spełniamy war 2, za to 1i3 są spełniane i nie ma kłopotu z czerpnią i wyrzutnią, które łatwo na ścianie zamontować. Co do strychu to tylko war.2 najczęściej spełniamy, zawsze kłopot z dostępnością, czy termiką, a czerpnie i wyrzutnię tylko w dachu dwuspadowym łatwo zamontować.
Mecenas X odpowiedział 1 lat temu
Dziękuję za odpowiedź. Bardzo duża wyjaśniła. Dodam, że dom ogrzewany jest gazem. Kocioł gazowy kondensacyjny znajduje się w kotłowni. Zatem będzie mieć ona wentylacje grwaitacyjną, ewentualnie dołożymy nawiewniki w oknie. Znajdzie się w kotłowni również centrala rekuperacyjna, bo faktycznie tutaj bedzie do niej najlepszy i najłatwiejszy dostęp.
Odpowiedz na pytanie