Q&A - Pytania klientów
Elektryczny podgrzewacz wody, a kominek z płaszczem wodnym
Retek zapytał 2 tygodni temu
Czy jest mozliwość podłączyć do elektrycznego podgrzewacza ciepłą wodę ogrzaną przez palenie w kominku? Jeżeli tak, to jak tego dokonać?
Master Admin odpowiedział 2 tygodni temu
Witam, jeśli przez elektryczny podgrzewacz wody rozumie Pan przepływowy to jest nie łatwe zadanie, ale jeśli to zasobnik 300l litrowy to przez dobór odpowiednich wężownic mamy zapas wody na 24h która może być podgrzana przez kominek lub prąd w II  taryfie. Jeśli byłby Pan coś więcej zainteresowany tym zasobnikowym i połączeniem układu  w dalsze ogrzewanie  to opiszę jak będzie potrzeba-dodatkowe tytanie.
Retek odpowiedział 1 tygodni temu
Tak chodzi mi o podgrzewacz przepływowy. Zdaję sobie z tego sprawę, że nie będzie to łatwe, ale kupno zasobnika nie wchodzi u mnie w grę - mam mini kotłownie, nie zmieszczę w niej zasobnika wody.
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 tygodni temu
Są to z góry sprzeczne założenia. Najpierw zajmę się zasadą działania przepływowego podgrzewacza wody, to urządzenie nie rozpoznaje temperatury wody na wlocie, ono ma taką moc, że rozpoznaje przepływ, zaczyna grzać na 100% mocy, producenci założyli, że woda na wlocie ma około 10 st. i przy danym przepływie trzeba z taką mocą, tyle wody zagrzać. Czyli jeśli pojawiłaby się ciepła woda z kominka został dodatkowo podgrzana. Po drugie i co gorsza, bardziej kłopotliwe, nie da się zrobić kominka z płaszczem bez miejsca na akumulację-zasobnik, nie istnieją wkłady wodne, które były w stanie produkować ciepło bez jego akumulacji, dlatego MUSI być zasobnik 300l lub więcej do odebrania ciepła od wkładu, bo inaczej woda się zagotuje i ciepło zostanie zmarnowane. Reasumując jak wodniak to bufor/zasobnik w którym można gromadzić ciepło z kominka i ewentualnie grzać wodę grzałką elektryczną.
Odpowiedz na pytanie