Q&A - Pytania klientów
Elektryczny podgrzewacz wody, a kominek z płaszczem wodnym
Retek zapytał 1 lat temu
Czy jest mozliwość podłączyć do elektrycznego podgrzewacza ciepłą wodę ogrzaną przez palenie w kominku? Jeżeli tak, to jak tego dokonać?
Master Admin odpowiedział 1 lat temu
Witam, jeżeli przez elektryczny podgrzewacz wody rozumie Pan przepływowy to nie jest łatwe zadanie, ale jeśli to zasobnik 300 litrowy to przez dobór odpowiednich wężownic możemy uzyskać zapas wody na 24h, którą możemy podgrzać za pomocą kominka lub prądu w II taryfie. Jeśli byłby Pan bardziej zainteresowany tym zasobnikowym i połączeniem układu w dalsze ogrzewanie to opiszę jak będzie potrzeba.
Retek odpowiedział 1 lat temu
Tak chodzi mi o podgrzewacz przepływowy. Zdaję sobie z tego sprawę, że nie będzie to łatwe, ale kupno zasobnika nie wchodzi u mnie w grę - mam mini kotłownie, nie zmieszczę w niej zasobnika wody.
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu
Są to z góry sprzeczne założenia. Najpierw pokrótce opiszę zasadę działania przepływowego podgrzewacza wody. To urządzenie nie rozpoznaje temperatury wody na wlocie, ma tak dobraną moc, że gdy rozpoznaje przepływ to zaczyna grzać na 100%. Producenci założyli, że woda na wlocie ma około 10oC i przy danym przepływie trzeba z taką mocą, tyle wody zagrzać. Czyli jeśli pojawiłaby się ciepła woda z kominka to zostałaby dodatkowo podgrzana. Bardziej kłopotliwym problemem jest to, że nie da się wykonać kominka z płaszczem wodnym bez miejsca na akumulację czyli zasobnik. Nie istnieją wkłady wodne, które byłyby w stanie produkować ciepło bez jego akumulacji, dlatego wymagany jest zasobnik o pojemności 300 litrów lub więcej - do odebrania ciepła z wkładu, bo trzeba unikać przypadku gdy woda zaczyna wrzeć i ciepło zostaje zmarnowane. Reasumując w przypadku kominku z wkładem wodnym to konieczny jest użycie zasobnika czegoś co może zadziałać jako bufor energii w którym można gromadzić ciepło z kominka i ewentualnie grzać wodę grzałką elektryczną.
Odpowiedz na pytanie