Q&A - Pytania klientów
Czym najlepiej ocieplić okna - jaki średni koszt?
Ambroz zapytał 1 lat temu
Witam, mam przed sobą zadanie które wiaze sie z ocieplaniem okien. Jakie materiały są do tego najlepsze oraz jak mogę wyliczyć średni koszt takiego ocieplenia? Pozdrawiam, Ambroży.
Bcs Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu
Witam, rozumie, że w pytaniu chodzi o zamontowanie okien żeby były dobrze ocieplone. Różnic można zasymulować w naszym kalkulatorze http://www.bcs.waw.pl/ozc  Można wstawić interesujące nas dane, powiedzmy że na budynku jest 35 m2 okien, które mają 50 mb obwodu, dane te najczęściej znajdziemy na wycenie okiennej. Tam też znajdziemy parametr U okna, uśredniamy wartości U naszych okien (ciepłe okna mają koło 0.8) i wstawiamy dane do obliczeń. Pojawia się do wyboru parę sposobów montażu. Zmieniając w okienku jakość obsadzenia wyliczamy ile zmieni się zapotrzebowanie na energię. Dzięki temu możemy podjąć właściwą decyzje na jaki montaż się zdecydować. W naszym przypadku, który założyliśmy na początku przy 50 m obwodu okien i temperaturze -10oC na dworze. Różnica w zużyciu energii pomiędzy montażem okien z 1 cm zakładem styropianu na ramę, a 3-4 cm zakładem wynosi 0,5 kW, może to stanowić nawet 10% zapotrzebowania energii. Sugerowane propozycje oprawienia okna znajdzie Pan w naszym kalkulatorze w zakładce "jakość oprawienia okna". Jeżeli ma Pan jeszcze jakieś pytanie chętnie pomogę.
Mariusz odpowiedział 1 lat temu
Przepraszam, że wtrącę się do dyskusji, ale moje pytanie również dotyczy montażu okien. Zapytam wprost - co jest bardziej istotne CIEPŁY czy SZCZELNY montaż? Czy wstawianie okien w warstwie ocieplenia faktycznie jest takie istotne? Czy ciepłe parapety faktycznie przynosza tak wiele korzyści? Czy nie lepiej po prostu przeprowadzić montaż za pomocą taśm? Zaplanowane ocieplenie naszego domu, to 20cm styropianu (0,31), okna o bardzo dobrym współczynniku (0,7 - 0,9 ). Czy jest sens dopłacać prawie 6tys za ciepły montaż?
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu
Panie Mariuszu, inwestorzy tak jak pan kupują najlepsze produkty, styropian 31 i okna 0,7-0,9 te produkty oddzielnie mają super parametry, ale trzeba je jeszcze zamontować, i też można to zrobić super albo ???. Szczelny, to znaczy nieprzepuszczający powietrza, wiatr nie wieje pomiędzy styropianem a ramą pcv, Ciepły, to że na ramę zachodzi odpowiednia ilość ocieplenia przynajmniej 4-5cm. Montaż może być szczelny z taśm, ale styropian nie zachodzi na okno, mamy mostek liniowy, wiatr nie wieje przy oknie ale ciepło ucieka, bo brak ocieplenia. Możemy sobie wyobrazić, że ocieplenie zachodzi na ramę, ale pozostawiono mikropęknięcia które powodują ruch powietrza przenosząc ciepło na zewnątrz. Dlatego ocieplenie powinno na ramę zachodzić jak najwięcej, a taśmy powinny to wszystko uszczelnić. Ciepły montaż w warstwie ocieplenia powoduje wysunięcie okna poza mur, dlatego trzeba stosować drogie konsole i cena często zadziwia klientów. Bcs zaleca przynajmniej wysunięcie okna 1-2cm na zewnątrz muru, tyle co pozwala listwa podokienna bez dodatkowej konsoli, oraz zasłonięcie/zajechanie na ramę okienną przynajmniej 3-4cm, dodatkowo styropian pomiędzy ramą a ociepleniem trzeba wyciąć 1cm szczelinę, która należy wypełnić nową pianą nie brudząc okna, tak zamontowane okno jest szczelne i nie ma liniowego mostku, a koszt jest akceptowalny przez inwestorów.
Odpowiedz na pytanie