Q&A - Pytania klientów
Co to jest ta Rekuperacja, do czego to potrzebne, po co powinienem to zastosować.
Antek zapytał 1 lat temu
Jak w tytule, wiele jest rożnych informacji w Googlach. Czy można jakoś wyjaśnić ten zagadkowy termin "rekuperacja"?
BCS Anyszewski Artur odpowiedział 1 lat temu

Witam, pod tajemniczym słowem REKUPERACJA (potocznie zwanym też req) jest ukryty system dystrybucji świeżego powietrza we współczesnych domach. Dokładnie, pod tym potocznym słówkiem kryję się dwa systemy wbudowane w obiekt. Pierwszy element/układ to rury wentylacji mechanicznej, jest to niezależny układ, który sam w sobie może działać. Drugim niezbędnym elementem jest centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, to właśnie nasz reqpertor. Sam rekuperator nic w budynku nie zadziała, potrzeba podłączyć go do wcześniej obliczonej i przygotowanej instalacji wentylacji mechanicznej. Rekuperator z wysokiej klasy wymiennikiem odzyskuje do 90% ciepła które wyrzucane by było z budynku przez magistralę wywiewną, którym to ciepłem podgrzewa świeże powietrze.

Główne zalety to: działanie wentylacji w każdych warunkach pogodowych z określoną przez inwestora wydajnością, co we współczesnych szczelnych domach, nie może być realizowane przez inne rodzaje wentylacji, brak zapachów i wilgoci w dobrze wentylowanym budynku, możliwość filtracji w dowolnym stopniu powietrza napływającego do obiektu (odcięcie się od smogu i alergenów), w lepszych modelach central wentylacyjnych możliwość realizacji funkcji pasywnego grzania i chłodzenia obiektu.

Także, odpowiadając na drugą część pytania PO CO POWINIENEM odpowiem , to TRZEBA ZAŁOŻYĆ, bez tego współczesne obłożone szczelnym styropianem domy, z potrójnymi uszczelkami w oknach i taśmami do szczelnego montażu, pinami i foliami paro-nieprzepuszczalnymi na poddaszach nie mają szans tyć wentylowanie w sposób tradycyjny. 

Jeśli będą jakieś pytania proszę dzwonić 510 810 150. Nasze prace realizujemy najczęściej w powiatach Warszawa Zachodnia i Sochaczewskim , oraz ościennych, jak i całym województwie Mazowieckim i Łódzkim, ale również zdarzają się dalsze wyjazdowe realizacje.

Miras odpowiedział 1 lat temu
Święte słowa. Ja zrozumiałem to zbyt późno, wtedy kiedy ściana była już ocieplona 20cm styropianem grafitowym i zamontowane okna Uw=0,7 :/ Na szczęście udało się w porę zamontować rekuperację pomimo tego, że było trochę rozwalania ;)
Odpowiedz na pytanie