Q&A - Pytania klientów
Budowa suchego domu (kolejność prac budowlanych, żeby budynek były najszybciej osuszony)
Żabiowolscy zapytał 11 tygodni temu
Witam serdecznie, w jaki sposób, zgodnie ze sztuką budowlaną wybudować dom, dzieląc budowę na etapy i jakie przerwy powinny być pomiędzy kolejnymi etapami budowy, tak aby zbudować suchy dom. Pozdrawiam,
Master Admin odpowiedział 11 tygodni temu

Witam, ciekawe pytanie, pozwoliłem sobie deczko zmodyfikować i już odpowiadam. Wilgoć po budowie to istotny problem, w czasie budowy wpompowywujemy w budynek ponad 10 ton wody, jeśli nie odparuje przed pokryciem budynku styropianem to upłynie wiele miesięcy zanim wyschnie. Po wykonaniu bryły budynku jak najszybciej pokrywamy go dachem, żeby niepotrzebnie nie namakał, około min 60 dni po takim pokryciu możemy przystąpić do tynkowania wewnątrz, jeśli w tym czasie w budynku nie było okien, to stropy i ściany nawet przy niezbyt ciepłej pogodzie podeschły i związały. Na budowę następuje dostawa okien i prace rozpoczyna elektryk, po nim hydraulik wykonuje TYLKO piony kanalizacyjne, najczęściej te z szarych 110. Po tych pracach zaczynają zamaczać budynek tynkarze, 750/850 litrów wody na100m2 około 5-6 ton wilgoci, która szybko odparuje tylko przez porowate niepokryte styropianem ściany. Dlatego najważniejsze, żeby ocieplenie przyklejać dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków wewnętrznych, które schną od 30 do 90dni, i to wtedy jest czas na wykonanie prac hydraulicznych i wylewek, dla wielu to nielogiczna kolejność bo przecież hydraulik będzie kół tynki, żeby schować rurki, tak ale to jedyne przeciwskazanie za to zyskujemy 1- tynki schną a inne brygady mają wtedy czas na swoje prace, 2- hydraulik może na gotowo wykonać kotłownie, rurki wiesza na wytynkowanych i często pomalowanych ścianach, 3-wystające rurki nie przeszkadzają tynkarzom w pracy, a podkuwane miejsca pod hydraulikę najczęściej są pod szafkami lub glazurą. 4- tynkarze nie niszczą w czasie prac instalacji hydraulicznej, którą robiona po tynkach może być schowana w styropianie co znacznie oszczędza straty w cyrkulacji.

Reasumując pokrycie budynku styropianem jak najpóźniej (ocieplenie wykonujemy po wyschniętych tynkach, a przed ociepleniem poziomym, ale o tym jak będzie stosowne pytanie dlaczego) pozwoli wybudować suchy dom.

Marek odpowiedział 5 tygodni temu
Czyli równie dobrze, można ruszyć z ociepleniem domu w marcu - przy założeniu, że tynki będą robione wrzesień-październik poprzedniego roku?
Odpowiedz na pytanie