Q&A - Pytania klientów
Budowa suchego domu (kolejność prac budowlanych, żeby budynek były najszybciej osuszony)
Żabiowolscy zapytał 1 lat temu
Witam serdecznie, w jaki sposób, zgodnie ze sztuką budowlaną wybudować dom, dzieląc budowę na etapy i jakie przerwy powinny być pomiędzy kolejnymi etapami budowy, tak aby zbudować suchy dom. Pozdrawiam,
Master Admin odpowiedział 1 lat temu

Witam, ciekawe pytanie, pozwoliłem sobie na lekką modyfikację i już odpowiadam. Wilgoć po budowie to istotny problem, podczas budowy używając wszelakich materiałów dostarczamy do budynku ponad ok. 10 ton wody (zależy to od ilości i rodzaju wykorzystanych materiałów zawierających tzw. wodę zarobową podczas budowy np. betony, tynki, spoiwa). Jeśli woda ta nie odparuje przed pokryciem budynku powierzchnią, która nie jest paroprzepuszczalna np. styropian to schnięcie może się przedłużyć do wielu miesięcy. Dlatego proponujemy każdej osobie budującej swoje wymarzone gniazdko żeby pamiętała o tej kwestii w celu uniknięcia późniejszych nieprzyjemności związanych z wyżej wymienionym problemem. Ważne jest aby po wykonaniu bryły budynku jak najszybciej pokryć ją dachem w celu uniknięcia niepotrzebnego namakania, jeśli w tym czasie w budynku nie było okien, to stropy i ściany nawet przy niezbyt ciepłej pogodzie podeschły i związały. Kolejny etap rozpoczyna się, gdy na budowę następuje dostawa okien i pracę rozpoczyna elektryk, po pracach elektrycznych hydraulik wykonuje TYLKO piony kanalizacyjne (najczęściej wykonane z charakterystycznych szarych rur PVC, Ø110). Następnie minimalnie 60 dni (w przypadku odpowiednich warunków amtosferycznych, krócej) po wykonaniu pokrycia dachowego możemy przystąpić do tynkowania wewnątrz. Podczas tych prac tynkarze pokrywają ściany odpowiednią mieszanką, wykorzystując (zależnie od rodzaju tynku) 750/850 litrów wody na każde 100m2 powierzchni. Jest to około 5-6 ton wilgoci, której musimy pozwolić szybko odparować przez: porowate, niepokryte styropianem ściany (proces ten można przyśpieszyć wentylując odpowiednio budynek). Dlatego tak ważne jest żeby montaż ocieplenia wykonywać dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków wewnętrznych, które schną od 30 do 90 dni (zależne od tego czy wentylowaliśmy odpowiednio budynek). Czas schnięcia tynków można efektywnie wykorzystać na wykonanie wylewek i dokończenie prac hydraulicznych. Wiele osób zadaje pytanie czy to aby napewno logiczna kolejność, bo przecież hydraulik będzie musiał kuć nowiutkie tynki, żeby schować pozostałe rurki. Tak, ale jest to jedyne przeciwskazanie, a zyskujemy wiele więcej czyli:

  • Nasze tynki schną, a inne brygady mają wtedy czas na swoje prace.
  • Hydraulik może wykonać kotłownie na gotowo, ponieważ rurki wiesza na wytynkowanych i często pomalowanych ścianach.
  • Wystające rurki nie przeszkadzają tynkarzom w pracy, a podkuwane miejsca pod hydraulikę najczęściej są schowane pod szafkami lub glazurą i nie wymagają ponownego tynkowania.
  • Tynkarze w czasie wykonywania swoich prac nie niszczą instalacji hydraulicznej (poruszając się z drabinami i ważącą ok. 200kg maszyną), a instalacja podłogowa złożona po nałożeniu tynków może być schowana w styropianie co znacznie oszczędza straty podczas cyrkulacji wody.

Reasumując. Pokrycie budynku styropianem, który tworzy nieoddychającą skorupę w odpowiednim momencie (ocieplenie wykonujemy po wyschniętych tynkach, a przed wykonaniem ocieplenia poziomego) i trzymanie się porad wymienionych w poście wyżej pozwoli nam wybudować suchy dom.

Marek odpowiedział 1 lat temu
Czyli równie dobrze, można ruszyć z ociepleniem domu w marcu - przy założeniu, że tynki będą robione wrzesień-październik poprzedniego roku?
Odpowiedz na pytanie