Z czego podbitka?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 1/29/2020

W szczegółach tkwi diabeł, a w dachu podbitka. Jeśli chcesz wykończyć swój dom po bożemu, pamiętaj o wyborze odpowiedniej podbitki. To od niej zależy bowiem to, czy Twój dom będzie się prezentował dobrze oraz czy nie będziesz miał dzikich lokatorów w postaci ptaków i owadów. Z czego podbitka powinna być wykonana? W jaki sposób ją ułożyć? Na te i kilka innych pytań odpowiadamy w kolejnych akapitach.

Z czego podbitka?

Podbitki dachowe służą do zakrycia mankamentów w postaci wystających membran lub nieestetycznie ob robionych końcówek krokwi. Oprócz walorów wizualnych, konstrukcja ma również zalety praktyczne: chroni krokwie i dach przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, opadów, a także blokuje migrację szkodników do domu.

Do materiałów, które są najczęściej wykorzystywane do ich produkcji zalicza się drewno, stalowe blachy i PCV.

Podbitki drewniane najczęściej wykonuje się ze świerków, sosen lub modrzewi. Bez wątpienia jest to naturalny i efektowny materiał, który ma jednak zasadniczą wadę: jest trudny w konserwacji. Warto podkreślić, że dość szybko się starzeje, co oznacza, że wykonaną z niego podbitkę, będziesz musiał co kilka lat konserwować, np. malować lub olejować. 

Jeśli chodzi o podbitki dachowe ze stali, ich bezsprzeczną zaletą jest trwałość i odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Dzięki temu materiał nie odkształca się pod wpływem wilgoci czy wysokiej temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że stal jako metal może ulegać korozji, w związku z czym wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci farb podkładowych i nawierzchniowych.

W przypadku PCV zarysowanych wyżej problemów jest znacznie mniej. Materiał jest lekki, trwały i łatwy w konserwacji - wystarczy, że raz na kilka lat wyczyścisz go, używając w tym celu wody z dodatkiem środka antystatycznego. To nie jedyna zaleta podbitek PCV. Materiał ten jest odporny na korozję biologiczną, w związku z czym nie musisz obawiać się o pojawienie się na niej pleśni czy grzybów. Warto również podkreślić, że są dostępne w różnych odcieniach, dzięki czemu z łatwością dobierzesz je pod kolor elewacji. Z naszego doświadczenia wynika, że to właśnie podbitka z PCV sprawdza się najlepiej. Od lat montujemy podbitki z tego właśnie materiału i jak do tej pory każdy z naszych klientów chwali sobie to rozwiązanie.

Podbitka siding czy komorowa?

W obrębie podbitek PCV istnieją dwa typy paneli: siding i komorowe. Które z nich wybrać? Nasze doświadczenie pokazuje, że podbitki komorowe nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ często zdarza się, że nie mają one na zewnątrz wymaganych atestów. Dodatkowo ich cienkie ścianki wyraźniej odzwierciedlają komory, co pokazuje ich nienaturalność. Podbitki komorowe cieszą się popularnością głównie u niedoświadczonych monterów, którym wydaje się, że ze względu na wyższą sztywność mogą zastosować mniejsze rozstawy łat do montażu. Jest bardzo zgubne myślenie, szczególnie w przypadku podciśnień występujących na podbitkę na zawietrznej stronie budynku. Dodatkowo naturalnie występujące skurcze termiczne zima/lato i w panelu komorowym, małe zakłady i brak fasolek powodują częste ich wypięcia. Wymienione problemy nie występują w przypadku paneli typu siding, w związku z czym polecamy je naszym klientom, jako najlepsze, jeśli chodzi o podbitki dachowe.

Podbitka dachowa a wentylacja

Z dachem trochę jak z człowiekiem - musi oddychać. Gdy przepływ powietrza zostaje zaburzony lub uniemożliwiony dochodzi do destrukcji. W przypadku dachu polega ona na pojawieniu się nadmiernej wilgoci, a w związku z tym: grzybów, pleśni i innych zjawisk o niszczącym charakterze. By temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednią wentylację. W przypadku podbitek dachowych z PCV jest o tyle prościej, że w zestawach montażowych występują dwa rodzaje paneli: pełne oraz perforowane, czyli takie, które posiadają otwory umożliwiające przepływ powietrza. Jak je zamontować? Najlepiej w systemie: dwa panele pełne, jeden perforowany.

Szukasz pomocy w montażu systemu, który będzie działał sprawnie i uchroni Cię przed nadmiarem wilgoci? Nasza ekipa wykona dla Ciebie podbitki dachowe! Warszawa oraz jej okolice to obszar, w obrębie którego realizujemy zlecenia. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami!