Wentylacja mechaniczna w domu piętrowym

Autor: Master Admin

Opublikowano: 4/9/2020

Dziś coraz częściej spotyka się osoby, które coraz częściej zastanawiają się nad zainwestowaniem w dom z wentylacją mechaniczną. Jest to bardzo sensowne posunięcie, ponieważ znacznie ułatwia codzienność. Rekuperacja ma jednak to do siebie, że ciężko jest ją zamontować w domu już istniejącym, dlatego najsensowniej jest podejmować się tego już na samym początku, zanim prace budowlane zostaną rozpoczęte. A dlaczego tak jest? Dzieje się tak ponieważ, zwykle rury od takiej instalacji chowane są pod posadzkę.

Rekuperacja powietrza – możliwa w domu piętrowym?

Decydując się na wentylację mechaniczną, wiele osób rozważa coś takiego zanim powstanie projekt budowy domu.  Jest to bardzo ważne, ponieważ instalacja musi zostać odpowiednio poprowadzona, w taki sposób by nie kolidowała z niczym innym. Jeśli zaś mowa o rekuperacji w domu piętrowym, jest to możliwe i wbrew pozorom wykonywane bardzo często. Jedyna trudność w tego typu pracach jest napotykana tylko przy pionie technicznym, ponieważ schowane są w nim magistrale z grubych rur. Z racji, iż czasami przybierają one wielkości komina, nie zawsze istnieje możliwość, by znaleźć odpowiednią ilość miejsca. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości, warto wspomnieć o zasilaniu anemostatów, które umieszczane są w suficie przynależącym do parteru. Całe zasilanie przechodzi przez rury, jakie zostały ukryte w styropianie. Wszystko znajduje się pod wylewką pierwszego piętra. Tak samo jest w przypadku anemostatów znajdujących się na pierwszym piętrze. Połączone z nimi rury należy ukryć w ociepleniu poddasza. Całość mieści się zaraz pod płytą gipsową. W przypadku pełnego stropu betonowego, rury puszczane są pod styropianem znajdującym się na strychu.

Orientacyjne obliczanie kosztu wentylacji mechanicznej – kalkulator

Wiele osób, zanim zdecyduje się na budowę domu z rekuperacją, chce najpierw poznać jej orientacyjny koszt. Aby móc mieć jakąkolwiek widoczność na tego typu działania, warto skorzystać ze specjalnych narzędzi ku temu przeznaczonych. Bardzo dobrą opcją jest korzystanie ze stworzonego, specjalnie na takie sytuacje kalkulatora. Dzięki takim narzędziom można obliczyć orientacyjny koszt rekuperacji w domu. Zadaniem kalkulatora jest zliczyć ilość pomieszczeń w domu. Na ich podstawie dobiera on także ilość potrzebnych nawiewników dopasowując od razu ich wielkość do pomieszczenia. Nazwy pomieszczeń, które zostały umieszczone w kalkulatorze mają jedynie ułatwić jego wypełnianie. Z kolei, jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami łączonymi, powinno się je wpisać jako jedno i wyciągnąć z tych powierzchni jedną sumę.
Aby jednak poznać dokładny koszt, należy skontaktować się z inżynierem. To właśnie on wykonuje wycenę wentylacji mechanicznej i pomaga dobrać wszystkie elementy tak, aby było jak najbardziej ekonomicznie. Ustala on również ilość osób mieszkających w domu i stara się wszystko jak najlepiej zoptymalizować. Jeżeli dom ma powyżej 240 m2, warto zapoznać się z ofertą firmy BCS – zapraszamy do kontaktu.