Odpowiedni kominek do domu- czyli jaki?

Kominek

Autor: Master Admin

Opublikowano: 10/9/2019

Sezon jesienny rozpoczęty, a wraz z nim zawitały coraz niższe temperatury, deszcz, spadające liście, krótsze dni i wieczory przy dobrej książce oraz ciepłej herbacie. To również czas, kiedy zaczynamy ogrzewać nasz dom. Jedni stawiają na standardowe ogrzewanie grzejnikami, drudzy na klimatyczne ogrzewanie kominkiem, a jeszcze inni łączą oba te rozwiązania. W tym artykule skupimy się jednak na zastosowaniu tej drugiej opcji i odpowiemy na nurtujące pytanie: Jaki kominek wybrać?

 

Jak kominek, to z wkładem

Odpowiedni kominek powinien łączyć w sobie takie cechy, jak trwałość i wytrzymałość na wielogodzinne działanie pod wpływem wysokiej temperatury oraz jej nagłej zmiany, odporność na wszelkiego rodzaju korozję, zdolność do dobrego akumulowania ciepła, aby oddać je jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu płomienia w palenisku oraz atrakcyjność wyglądu zewnętrznego tak, aby wpasować się w styl domu. 

 

Nie mniej ważnym elementem jest jakość wykorzystanego wkładu do kominka. Oczywiście, istnieją wciąż kominki, które nie posiadają wkładu, jest to jednak przestarzała już metoda wystawiająca użytkowników na ryzyko bezpośredniego styku z ogniem, strat w czasie nie palenia, czy cofkami dymu do wnętrza domu. Jeśli nasz kominek ma nie tylko ładnie się prezentować, ale również pełnić rolę ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń, w jego wyposażeniu odpowiedni wkład kominkowy będzie niezbędny. W przeciwnym razie korzyść z wytworzonego ciepła będzie znacznie mniejsza, a wręcz nieopłacalna. Mianowicie zaledwie 20% ciepła zostanie w pomieszczeniu, kiedy 80% zwyczajnie uleci z dymem przez komin. 

 

Wkład kominkowy- stalowy czy żeliwny?

Żeliwne wkłady sięgają swoją historią aż 100 lat wstecz i choć jest to technologia niewątpliwie sprawdzona, to jednak z biegiem czasu, a więc też zmianą oczekiwań i dostępnych możliwości, nie jest już to aż tak pożądana metoda, jak przed laty. Bowiem wkłady kominkowe wykonane z żeliwa są znacznie grubsze i masywniejsze niż stalowe. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie najważniejsze są parametry grzewcze, a więc długość oddawania ciepła, ponieważ kominek żeliwny dłużej akumuluje i oddaje ciepło do pomieszczenia. Jednak współczesne domy najczęściej wyposażone są w dobrą izolację, która nie wymaga tak intensywnego dogrzewania. Żeliwne kominki używane są wtedy w minimalnym stopniu, czyli z niewielkim załadunkiem głównie ze względu na efekty wizualne, co niestety w ostatecznym rozrachunku jest nieekologiczne. Ponadto, wraz ze środowiskiem bardzo szybko zanieczyszczamy również szybę kominka, która z pewnością traci wtedy swój urok. Niemniej jednak nieodzowną zaletą kominków z wkładem żeliwnym są płynące z nich możliwości kształtowania żeliwa w różne ornamenty i wzory, co dodaje całości wyjątkowej ozdobnej aparycji.

 

Posiadając dom o nowoczesnym wystroju, lepszą decyzją będzie tu prostszy i lżejszy wkład kominkowy ze stali, przy którym zazwyczaj stosuje się palenisko wyłożone specjalnymi elementami izolującymi ciepło. Wyraźnym plusem jest tutaj ich szeroki wybór na rynku. Co prawda, stalowe korpusy nie izolują ciepła tak dobrze, jak żeliwne, niemniej jednak ich komory spalania są dodatkowo wyłożone wymiennymi płytami wykonanymi z szamotu lub wermikulitu, czyli z materiałów o pojemności cieplnej wyraźnie większej niż żeliwo. Korzystnym rozwiązaniem jest również wykorzystanie akumotu, czyli tańszej alternatywy szamotu, dzięki któremu drewno w komorze spala się w sposób ekologiczny i ekonomiczny ze względu na niższe zużycie drewna zachowując przy tym atrakcyjną wizję ognia, a tym samym chroniąc stal przed przypaleniem. Ponadto, we wkładach stalowych stosowane są liczne rozwiązania usprawniające proces spalania, które nie są możliwe w tradycyjnej budowie wkładów żeliwnych (np. deflektory lub kanały wydłużające drogę spalin), a dodatkowo dają możliwość dowolnego kreowania kształtów według indywidualnych potrzeb użytkownika (np. narożne kominki). Często też mają one udogodnienia w postaci systemów zapobiegających brudzeniu się szyby, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Możliwa jest również opcja kominka z płaszczem wodnym dedykowanym szczególnie osobom, które korzystają z kominka częściej niż dwa razy w tygodniu. Z tą jednak różnicą, że ich dostępność na rynku, w porównaniu do standardowych kominków stalowych, jest znacznie mniejsza.

 

O czym warto pamiętać przy wyborze wkładu do kominka?

Wkład kominkowy wysokiej jakości to ten o dobrych parametrach grzewczych, a dokładniej wysokiej sprawności, niskim zużyciu drewna i długim czasie palenia podczas jednorazowego załadunku opału. W przeciwnym razie ryzykujemy dużymi wydatkami na jego eksploatację. Decydując się na konkretny wkład do naszego kominka warto zadbać o parę elementów w domu tak, aby całość działała w pełni sprawnie i efektywnie. Należy:

 

1. Zadbać o dobrą izolację domu- często jest to już normą w nowych budynkach, ale w tych starszych już niekoniecznie, a im lepsza izolacja termiczna domu, tym bardziej ekonomiczne i ekologiczne korzystanie z kominka.

 

2. Zapewnić odpowiednią wentylację wkładu kominkowego działającą nawet w sytuacji, gdy zatrzyma się turbina, np. na skutek przerwy w dopływie prądu.

 

3. Doprowadzić powietrze do spalania- najlepszy w tej roli będzie specjalny przewód prowadzący bezpośrednio do kominka.

 

4. Skrupulatnie zaplanować system DGP- scentralizowany, a sieć przewodów jak  najprostsza.

 

5. Upewnić się o prawidłowej wentylacji pomieszczeń z zachowaną swobodą cyrkulacji powietrza. 

 

6. Zainstalować wyloty ciepłego powietrza z regulacją, najlepiej płynną- w ten sposób będzie można odpowiednio rozdzielić strumienie powietrza dopływające do wszystkich pomieszczeń w domu.