Kominek z płaszczem wodnym- tak czy nie?

Kominek z płaszczem wodnym- tak czy nie?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 2/6/2020

Zanim podejmiemy decyzję w sprawie inwestycji, jaką jest kominek, warto dokładnie przemyśleć jego wszelkie wady i zalety. Wybierając konkretny model np. z płaszczem wodnym dobrze jest przyjrzeć się bliżej jego sprawności, wymaganiom eksploatacyjnym i ogólnym cechom, aby ostatecznie z czystym sumieniem ocenić czy właśnie taki sprawdzi się w naszym domu.

 

Czym jest kominek z płaszczem wodnym?

Podczas upalnego lata potrzeba na palenie w kominku jest znikoma, jak nie całkowicie zerowa. Kiedy jednak przychodzą chłodniejsze dni, a wraz z nimi nowa pora roku, wyobrażenie o przyjemnym cieple płynącym z kominka staje się wysoce kusząca. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kominków różniących się między sobą działaniem, celem, czy wyglądem, a wśród nich między innymi ten z płaszczem wodnym. Czyli jaki? Otóż kominek z płaszczem wodnym dzięki swojej specyficznej budowie umożliwia ogrzewanie wody na potrzeby c.o. (centralnego ogrzewania), ale też c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).

Wspomniany płaszcz wodny zbudowany jest z podwójnych ścianek i otacza komorę spalania. Często dla zwiększenia wymiany ciepła stosuje się płomieniówki, przez które przepływają spaliny. Wtedy przestrzeń między ściankami, a płomieniówkami wypełnia woda, która z kolei podnosząc swoją temperaturę jest w stanie zasilać wymienione wcześniej instalacje. Jest to kluczowy element, który różni kominek z płaszczem wodnym od innych, bardziej tradycyjnych rodzajów kominka, w których ogrzewane jest zaledwie powietrze i znaczna jego część jest niewykorzystywana, ponieważ ucieka przez komin razem z gazami spalinowymi.

 

Kominek z płaszczem wodnym- plusy i minusy

Jak najprawdopodobniej wszystko, również kominek z płaszczem wodnym ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niemniej jednak stojąc przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w takie rozwiązanie, warto uprzednio dokładnie przyjrzeć się jego wadom i zaletom. Bowiem nie jest to rozwiązanie, które spełni oczekiwania każdego. 

Faktem jest, że tego rodzaju kominek umożliwia znaczne ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem dzięki dość łatwej dostępności i niskiej cenie paliwa (czyli drewna). Wciąż jednak należy pamiętać, że nie wystarczy kupić drewno byle jakiej jakości- musi być ono dobrze wysuszone, a w zależności od twardości, czas suszenia trwa od 1,5 roku do 2 lat, zatem nie jest to najszybszy proces, choć zasługuje na czekanie ze względu na satysfakcjonujący efekt. Warto również wspomnieć, że najlepsze drewno, to te z twardych drzew liściastych. Jak można się łatwo domyślić, dobre paliwo jest droższe, ale bardziej efektywne i bezpieczniejsze w użytkowaniu. Z drugiej zaś strony, chcąc oszczędzić i decydując się na mokre drewno, musimy liczyć się z jego znacznie niższą efektywnością spalania, wydzielając przy tym dużą ilość niezdrowej sadzy i smoły, która nieatrakcyjnie osadza się na kominie. Co więcej, w czasie zimy, kiedy najczęściej występują niskie temperatury, ktoś z domowników powinien pamiętać, aby 2-3 razy dziennie dołożyć do kominka porcję drewna, aby nie pozwolić, żeby dom uległ wychłodzeniu. 

Z tego właśnie względu bardziej wygodnym i efektywnym rozwiązaniem jest hybryda kominka z płaszczem wodnym w jednej instalacji z kotłem gazowym bądź olejowym. W ten sposób umożliwiamy sobie dwojakie wyjście z sytuacji, a mianowicie - podczas niezbyt niskich temperatur wykorzystując kominek do ogrzewania domu, a gdy przyjdą porządne mrozy, postawić na kocioł.

 

Zaplanuj kominek przed postawieniem domu

Może to niektórych zaskoczyć, ale już na etapie projektowania domu należy uwzględnić wszystkie elementy wymagane do instalacji związanej z komikiem, aby działał on prawidłowo. To, czym należy się zająć przede wszystkim, to dopilnować, aby doprowadzenie wody do płaszcza oraz odpływ przegrzanej wody do studzienki schładzającej,a następnie do kanalizacji odbywało się bez żadnych zakłóceń. Co więcej, równie istotne jest wygospodarowanie miejsca na kanały nawiewne, wyposażone w przepustnice lub kratki wentylacyjne, dzięki którym niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu spalania powietrze jest w stanie dotrzeć tam, gdzie powinno. Kolejną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa wyposażając cały układ w otwarte naczynie wzbiorcze, które zapewni ochronę przed niebezpiecznymi wzrostami ciśnienia. 

Jak widać wyżej, kominek z płaszczem wodnym wiąże się z wieloma zależnościami, które możliwe są do zastosowania wyłącznie w wyjątkowych, specjalnie dostosowanych warunkach. Nie zawsze zatem sprawdzą się u każdego, co eliminuje to rozwiązanie pod względem uniwersalności. Jednak istnieje również wiele udogodnień, jakie możemy dodatkowo zastosować instalując nasz kominek z płaszczem wodnym, dzięki czemu wiele osób znajdzie w tym rozwiązaniu zaspokojenie swoich indywidualnych potrzeb, co niewątpliwie stanowi jego zaletę.