Kolorowe ściany - wszystko, co warto o nich wiedzieć

Autor: Master Admin

Opublikowano: 12/20/2019

Tynk to od wielu lat sprawdzony sposób na wykończenie elewacji. Warto jednak zaznaczyć, że od początków jego stosowania bardzo dużo się zmieniło. Z perspektywy tematu niniejszego wpisu najważniejsze jest to, że w odróżnieniu od starszych, nowe tynki bledną niezauważalnie, w związku z czym możemy się dziś cieszyć kolorowymi ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi, bez względu na upływający czas. W poniższym materiale opowiemy Wam, jaki tynk wybrać, by nie tylko utrzymać piękny kolor ścian, ale również zapobiec innym dokuczliwym problemom.

Tynk silikatowy czy silikonowy?

Jeśli chcesz zapobiec problemom związanym z blaknięciem ścian, najlepiej, jeśli zdecydujesz się na tynk silikatowy lub silikonowy. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Niekwestionowaną zaletą tynku silikatowego jest to, że znakomicie przepuszcza parę wodną, a do tego jest odporny na korozję. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że można go nakładać tylko na podłoże mineralne, a podczas aplikacji i wiązania muszą być zachowane określone warunki. Co to znaczy? Tynk silikatowy powinien być nakładany w temperaturze nie niższej niż 10 stopni Celsjusza i nie wyższej niż 25 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie może w tym czasie przekroczyć 80%. Niewłaściwe nałożenie tego rodzaju tynku może powodować brzemienne w skutki konsekwencje,np. trudne do usunięcia zabrudzenia i uszkodzenia, w związku z czym tynk ten bardzo często przegrywa z tynkiem silikonowym.

Tynk silikonowy to również nasz faworyt, zarówno, jeśli chodzi o trwałość kolorów, jak i o łatwość w nakładaniu i odporność na czynniki zewnętrzne. W odróżnieniu od tynku silikatowego, tynk silikonowy jest bardzo łatwy w aplikacji - wystarczy go przemieszać. Aplikacja nie wymaga również zachowania szczególnych warunków – musisz po prostu trzymać się zasad zamieszczonych na opakowaniu. Należy zaznaczyć, że tynki silikonowe wolno się brudzą i bledną, co pozwala na dłużej zachować żywe kolory ścian. Mieszkanie tak otynkowane bardzo długo sprawia wrażenie nowego.

Kolorowe ściany - co warto wiedzieć?

Gdy już wybierzesz rodzaj tynku do elewacji, pozostaje już tylko podjąć decyzję o jego kolorze. Wybór odcieni jest bardzo duży, w związku z czym nie powinieneś mieć problemu z dobraniem tego idealnego. Jeśli jednak jakimś cudem nie byłoby w palecie preferowanego przez Ciebie koloru, zawsze możesz pomalować tynk farbą elewacyjną. W takiej sytuacji najlepiej nałożyć farbę na tynk w zbliżonej tonacji, co zapobiegnie nierównościom kolorystycznym, które mogą powstać wskutek przyszłych uszkodzeń powłoki. Jeśli chcesz uniknąć nierówności kolorystycznych, pamiętaj również o tym, żeby używane przez Ciebie tynki pochodziły z tej samej linii produkcyjnej: powinny mieć tę samą datę produkcji, zmianę roboczą i zamieszanie.

A jaki kolor ściany wybrać? To wbrew pozorom nie jest proste zadanie. Zanim wybierzesz swój ulubiony kolor soczystej pomarańczy, zastanów się, czy barwa ta dobrze wpasowuje się w otoczenie i czy nie zakłóca relacji z okalającą budynek naturą. Naszym zdaniem zamiast silić się na oryginalność, warto postawić na klasyczne, stonowane i ponadczasowe kolory - wszak ściany Twojego domu są malowane na kilka, a nawet kilkanaście lat, a upodobanie do soczystej pomarańczy może Ci minąć już w przyszłym sezonie. Kolory, jakie polecamy to przede wszystkim odcienie kremowe, szare, delikatne beże, itp.

Jeśli chcesz podkreślić jakiś element architektoniczny, możesz sięgnąć po ciemniejsze odcienie. Pamiętaj tylko, że ciemniejszy tynk szybciej się nagrzewa, co może prowadzić do naprężenia tynku, a w konsekwencji do jego pęknięcia.

Kolorowe ściany - jak o nie dbać?

Jeśli do wykończenia wybierzesz tynk silikonowy, temat zabrudzeń nie powinien spędzać Ci snu z powiek. Uznawany jest bowiem za tynk samoczyszczący się, dzięki czemu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia nie wnikają w powierzchnię, a spływają z niego, np. podczas deszczu. Jeśli zatem chcesz utrzymać kolorowe ściany na długo, zdecydowanie polecamy Ci tynk silikonowy.