Autor: Master Admin
Opublikowano: 12/11/2019
Zastanawiasz się, jaki styropianu zamówić do ocieplenia swojego domu? Narzędziem, które pomoże Ci w odpowiedzi na to pytanie jest kalkulator styropianu. W poniższym linku znajdziecie Państwo prosty kalkulator, który pozwoli pokazać gdzie tak naprawdę należy zainwestować środki, żeby Wasza inwestycja była właściwie wykonana
Można swobodnie wprowadzać i zmieniać dane, obserwując ile procent poprawi się nasze zużycie. Produkt tek kierujemy szczególnie do osób, które zaczynają budowę, żeby zobaczyli jak wielkość okien, sposób obsadzenia, właściwa kolejność prac, nadzór i rekuperacja potocznie zwana requ mają wpływ na zapotrzebowanie pieca, że zastosowanie grubszego i cieplejszego ocieplenia nie idzie liniowo z zyskami na piecu, lecz dopiero cała przemyślana inwestycja da oczekiwany efekt.
Poniższe informacje służą wykonania profesjonalnego wykonania ozc, nasz kalkulator z powyższego linku to prost liszydło które jak w teście, daje wypełniającemu do wyboru 2-3 odpowiedzi ułatwiając obliczenia, wszystkie problemy jakie przewiduje profesjonalne OZC na pewno nie są poruszone, specjalnie, żeby nie zniechęcać wypełniającego mnogością pytań a powstały błąd na poziomie 10% zostanie wybaczony za łatwość obsługi.
Jakich danych potrzebujesz, by dokonać obliczeń? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.
Wiedza na temat tego, jaka ilość ciepła jest niezbędna, by ogrzać dom jest podstawą. Bez niej dyskusja o docieplaniu budynku styropianem to nic innego jak wróżenie z fusów. Jak wykonać OZC, czyli obliczenia zapotrzebowania na moc cieplną budynku? Pod uwagę należy wziąć czynniki, takie jak:
Policz sam. Kalkulator zapotrzebowania budynku na moc cieplną (OZC)
By dobrze oszacować zapotrzebowanie cieplne budynku należy również dokonać pomiarów powierzchni:
W obliczeniach należy również uwzględnić bilans energetyczny budynku. Oznacza to, że konieczne będzie: ustalenie wielkości strat ciepła, jakie generują okna, wentylacja i pokrycie dachowe, a także określenie zysków energetycznych produkowanych m.in. przez szyby pochłaniające ciepło.
Po ustaleniu zapotrzebowania budynku na ciepło, przejdźmy do kalkulatora styropianu i wyliczenia liczby paczek styropianu potrzebnych do docieplenia domu. Jak to zrobić?
1. Jeśli chcesz obliczyć liczbę paczek styropianu, dzięki której będzie możliwe wykonanie izolacji ścian zewnętrznych, potrzebne Ci będą informacje na temat:
Przykładowo, jeśli Twój dom ma powierzchnię 200 metrów kwadratowych, do ocieplenia wybrałeś styropian gładki o grubości 0,14m, a jedna paczka ma objętość 0,3m3, to obliczenia wyglądają następująco: 200m2 x 0,14m/0,3m3 = 93,3333 Oznacza to, że do docieplenia budynku musisz zakupić 94 paczki styropianu.
2. Jeśli chcesz obliczyć liczbę paczek styropianu potrzebną do docieplenia ścian szczytowych poddasza, musisz obliczyć jego powierzchnię. By to zrobić, wystarczy, że szerokość ściany bocznej pomnożysz przez wysokość od kalenicy do stropu, a następnie podzielisz przez 2. Kolejny krok to wyliczenie liczby paczek. Zrobisz to, bazując na wzorze wykorzystanym w punkcie 1.
Przykładowo, jeśli powierzchnia ścian szczytowych wynosi 50 metrów kwadratowych i planujemy zastosować styropian gładki o grubości 15 cm, który w jednej paczce zajmuje 0,3m3, to: 50 m2 x0,15m /0,3 m3 = 25 paczek Oznacza to, że do docieplenia ścian szczytowych poddasza potrzebujesz 25 paczek styropianu.
3. W przypadku fundamentów, obliczając powierzchnię potrzebną do jego ocieplenia musisz dodać długości wszystkich jego ścian i pomnożyć przez wysokość. Następnie, tak jak w powyższych przykładach, powierzchnię należy pomnożyć przez grubość styropianu, a następnie podzielić przez objętość jednej paczki.
I tak oto pokazaliśmy Ci, jak samodzielnie oszacować ilość styropianu potrzebną do ocieplenia budynku. Brzmi skomplikowanie? Już niedługo udostępnimy Ci kalkulator styropianu, który wykona wszystkie obliczenia za Ciebie. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej strony!