Jak zamontować okna, by były dobrze ocieplone?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 4/1/2020

W obecnych czasach energooszczędność stała się jednym z ważniejszych priorytetów, jeśli chodzi o nowe budownictwa. Jest to spowodowane różnymi przepisami, których kryteria cały czas się zmieniają. Bardzo ważne w tym wszystkim jest ocieplanie budynku, w tym okien i parapetów. Coraz częściej można też spotkać się z umieszczaniem okien i drzwi w warstwie ocieplenia. Dzięki temu można uniknąć powstania mostka termicznego.

Ocieplanie okien – jak to robić?

Po pierwsze, należy wybrać odpowiednie miejsce w grubości ściany. Należy zrobić to w taki sposób, aby nie pojawiły się mostki termiczne, ponieważ to właśnie przez nie dochodzi do skraplania pary wodnej po wewnętrznej stronie okna. Jeżeli mamy do dyspozycji ścianę tradycyjną, montażu okna dokonuje się blisko zewnętrznego lica muru. Sposób ten nie jest jedyny. W perfekcyjnie ocieplonych domach styropianem, gdzie jego grubość ma więcej niż 20 cm, należy „wyciągnąć” okno nieco bardziej, aż za mur. Wówczas wsuwana jest także warstwa ocieplenia. W ten sposób pozbywamy się zbyt głębokiej wnęki, jakie tworzy okno. Duże ocieplenie ma to do siebie, że zbyt głęboko osadzone okno wygląda po prostu źle. Cały ten proces znacznie poprawi parametry ocieplenia budynku i będzie można już mówić o energooszczędności, która jest tak bardzo poszukiwana w dzisiejszych czasach.
Jeśli zaś mowa o montażu okna w warstwie ocieplenia – metoda należy do tych nowszych, ale i coraz częściej stosowanych w Polsce. Każda ekipa remontowa, zajmująca się tego rodzaju usługami, ma zawsze opanowane wszystko do perfekcji.

Ciepłe okna – kalkulator wyliczający koszt energii OZC

Ciepłe okna to podstawa, dlatego bardzo ważne jest użycie odpowiednich materiałów. Styropian jest najczęściej stosowany do wszelkiego rodzaju ociepleń i pozwala uniknąć strat ciepła, zwłaszcza w chłodniejszą porę roku. Oczywiście nie tylko zimą czerpiemy korzyści z ocieplonego budynku. Latem unikniemy przegrzania elewacji, co pozwoli nam na odrobinę ulgi w upalne dni.
Aby dowiedzieć się nieco więcej oraz poznać przy tym ilość zużywanej energii, można zastosować odpowiedniego kalkulatora OZC. Wystarczy wprowadzić do niego dane, które nas interesują. Dla przykładu: na budynku mamy 35m2 okien, których obwód wynosi 50mb. Takie dane najczęściej widnieją przy wycenie okien, w której również uwzględniony jest parametr U – oznacza on współczynnik przenikania ciepła. Dalej… Czyli przy naszych oknach o obwodzie 50m zakładamy, że na zewnątrz panuje temperatura -10 stopni Celciusza.  Różnica w zużyciu energii, pomiędzy montażem okien z 1cm zakładem styropianu na ramę a 3-4cm zakładem wynosi 0,5kW. Może stanowić to nawet 10% zapotrzebowania energii. Wbrew pozorom jest to bardzo dużo. W skali roku cena za rachunki będzie z pewnością wyraźnie mniejsza.