Jak wykonać wentylację mechaniczną z rekuperacją w starym domu?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 10/4/2019

W związku z pytaniem, które pojawiło się niedawno w sekcji Q&A na naszej stronie, postanowiliśmy wziąć pod lupę temat montażu rekuperacji w starym mieszkaniu. Czy warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w zamieszkałym już domu? Jakie prace należy w tym celu wykonać? Ile to wszystko kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie.

 

Rekuperacja w starym domu - tak, to możliwe!

 

O montażu rekuperacji najlepiej pomyśleć jeszcze na etapie projektu lub budowy domu. Jeśli jednak Twój dom jest już od wielu lat zamieszkały, nic straconego. Nie da się jednak ukryć - w tej sytuacji będzie to wymagać od Ciebie trochę więcej zachodu. Czy warto podjąć ten wysiłek?

 

3 kluczowe zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją

 

Montować czy nie montować? Oto jest pytanie! Odpowiedź brzmi TAK, jeśli chcesz:

 1. Oddychać świeżym powietrzem przez cały rok
  Rekuperacja pozwoli Ci wywietrzyć mieszkanie bez konieczności otwierania okien. Ten fakt docenisz szczególnie zimą, kiedy za szybą będzie czaić się smog, a Ty będziesz zmuszony wybierać między otwarciem okna i truciem domowników a tkwieniem w zaduchu. Rekuperacja uwolni Cię od tego rodzaju dylematów, zapewniając nieustanną wymianę powietrza przez 365 dni w roku.
   
 2. Zapomnieć o kurzu, roztoczach i alergiach
  Wentylacja mechaniczna umożliwia wymianę powietrza, zapewniając przy tym jego filtrację. System pozwala skutecznie pozbyć się z mieszkania kurzu i roztoczy, zapobiegając również powstaniu pleśni i grzybów. W efekcie mieszkanie zyskuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, stając się miejscem przyjaznym dla alergików i małych dzieci. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że istnieją różne stopnie filtracji, które możesz dopasować do swoich preferencji. W domach jednorodzinnych najbardziej popularne są podstawowe filtry usuwające kurz i pyłki, jednak istnieją i takie, które są w stanie oczyścić powietrze do środowiska zbliżonego do sali operacyjnej.
   
 3. Płacić niższe rachunki
  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to udany duet. Wentylacja mechaniczna zapewnia odpowiedni mikroklimat w Twoim mieszkaniu, rekuperacja dba natomiast o Twój domowy budżet. Jak to możliwe? Dzięki rekuperacji możliwy jest recykling ciepła, co oznacza, że możesz korzystać z raz wytworzonego ciepła ponownie. W efekcie, rachunki za ciepło mogą spać zimą nawet o 50%!

 

Rekuperacja w starym domu - jak to zrobić?

 

A teraz pora na to, aby w tym morzu słodyczy pojawiła się łyżka dziegciu. Jesteśmy bowiem dalecy od bezkrytycznego zachwalania rekuperacji, bo jak każde rozwiązanie - ma swoje minusy. Choć bez wątpienia jest to inwestycja, która się opłaca, to jednak wymagać będzie od Ciebie sporych nakładów, szczególnie, kiedy będziesz ją chciał zamontować w starym mieszkaniu. Co to oznacza w praktyce? W wielkim skrócie: remont.

Ponieważ kanały wentylacyjne i rekuperator nie należą do najbardziej dekoracyjnych elementów wystroju, potrzeba będzie wybudować dla nich specjalne zabudowy. Konieczne będzie również wykonanie licznych przekuć a także dołożenie na sufitach kartonowo gipsowych zabudów od kanałów wentylacyjnych. Całość przedsięwzięcia jest wymagająca, dlatego tak ważne jest, aby do jego realizacji zatrudnić prawdziwych profesjonalistów. I tu mamy wskazówkę: nie szukaj oferty najtańszej, a najlepszej.

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją w starym domu - ile to kosztuje?

 

Czas na wisienkę na torcie, czyli koszty inwestycji, jaką jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Na początek dobra wiadomość: sama wentylacja jest niewiele droższa od tej montowanej w nowo powstałym domu - jest to koszt rzędu 12 000-20 000 złotych. Zła wiadomość jest taka, że przekucia i zabudowy mogą kosztować nawet drugie tyle. Jeśli zależałoby Ci na zamontowaniu najwyższej klasy filtrów powietrza - doliczyć do tego trzeba kolejnych 7000 złotych. To nie są małe wydatki, dlatego wielu naszych klientów posiłkuje się dofinansowaniem, które można pozyskać w ramach programu rządowego “Czyste Powietrze”. Dzięki niemu możesz zyskać nawet do 90% dopłaty do zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją! Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat rozwiązania, jakim jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, skontaktuj się z nami!