Ciepły montaż okien - czy to się opłaca?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 12/13/2019

Nawet okna o najniższym współczynniku przenikania ciepła nie uchronią Cię przed stratami ciepła, jeśli nie zadbasz o ich odpowiedni montaż. W niniejszym materiale opowiemy Ci, na czym polega ciepły montaż okien oraz czy to rozwiązanie Ci się opłaci.

Ciepły montaż okien - czym się różni od tradycyjnego?

Tym, co odróżnia ciepły montaż od tradycyjnego, jest sposób wykonania połączeń między ramą okna a murem. W tradycyjnym montażu okno łączy się z murem za pomocą kotw, a szczeliny wypełniane są pianką poliuretanową. Niestety, przy tej metodzie bardzo często dochodzi do powstania mostków termicznych, które powodują większe straty ciepła. W przypadku ciepłego montażu straty ciepła są zminimalizowane, a to za sprawą dodatkowych zabezpieczeń warstwy izolacyjnej. Oprócz mniejszych strat ciepła,do zalet ciepłego montażu okien zaliczyć można również to, że:

  • pozwala płacić niższe rachunki za ogrzewanie,
  • zabezpiecza budynek przed wilgocią, grzybami i pleśnią,
  • zwiększa dźwiękoszczelność pomieszczeń,
  • poprawia mikroklimat w mieszkaniu.

Ciepły montaż okien - na czym polega?

W ciepłym montażu okien oprócz pianki poliuretanowej stosuje się również inne warstwy izolacyjne, w związku z czym montaż ten nazywany jest również warstwowym. Do zabezpieczenia okien przed utratą ciepła wykorzystuje się:

  • taśmy paroszczelne - montuje się je na ościeżnicy okna od wewnętrznej strony i do ściany; dzięki nim wilgoć z wnętrza domu nie przenika do muru,
  • taśmy paroprzepuszczalne - montuje się na ościeżnicy okna od zewnętrznej strony; zapewniają odpowiedni obieg powietrza i przemieszczanie się pary wodnej, zapobiegając przy tym przemakaniu muru.

Ciepły montaż okien - 3 najważniejsze zasady

Ta metoda montowania okien wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych określonych zasad. Oto 3 z nich:

1. Przygotowanie otworu

Kluczową kwestią jest oczyszczenie otworu z pyłów i gruzu oraz jego zagruntowanie. Jeśli chodzi o wymiary otworu, powinny być one dopasowane do wymiarów ramy okna z zachowaniem kilkumilimetrowego zapasu, czyli tzw. luzów dylatacyjnych - dzięki temu aplikacja piany będzie prostsza i dokładniejsza.

2. Osadzenie okna

Odpowiednie umiejscowienie okna to gra warta świeczki! Jeśli zrobisz to dobrze, zapobiegniesz problemowi, jakim są mostki termiczne. w przypadku ściany jednowarstwowej okno powinno być osadzone w połowie jej grubości, w ścianie warstwowej z wewnętrzną izolacją okno należy umiejscowić w strefie termoizolacji, w przypadku ściany docieplanej od zewnątrz okno powinno być osadzone przy krawędzi zewnętrznej ściany; można ją też wysunąć poza lico. Osadzając okno, należy kierować się instrukcjami producenta odnośnie do liczby kotew, dybli, konsoli i innych systemów montażowych.

3. Przyklejenie taśm

Kolejny etap w procesie ciepłego montażu okien polega na przyklejeniu taśm do ramy okiennej. Należy to zrobić jeszcze przed wstawieniem jej w otwór. Pamiętaj, że taśmę paroszczelną stosuje się do wewnętrznej strony ościeżnicy, zaś paroprzepuszczalną - do zewnętrznej. Po zastosowaniu taśm, ramę należy włożyć w otwór, a po dociśnięciu - zaaplikować pianę montażową między ścianę a ościeżnicę. Kiedy piana wyschnie, można przyciąć jej nadwyżkę.

Ciepły montaż okien - jaka cena?

W porównaniu do standardowej metody, ciepły montaż wykorzystuje więcej materiałów izolacyjnych, w związku z czym wymaga większej inwestycji, zarówno, jeśli chodzi o wydatki, jak i o nakład czasu. Warto jednak zaznaczyć, że na dłuższą metę jest to inwestycja, która dość szybko zwróci Ci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki ciepłemu montażowi okien, rośnie komfort cieplny mieszkania, w związku z czym domownikom zwyczajnie żyje się w nim lepiej. Nie muszą się przy tym martwić problemami, takimi jak pleśń czy grzyby, co jest szczególnie istotne w przypadku alergików.

Pamiętaj tylko, że oprócz wysokiej jakości materiałów izolacyjnych i okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, liczy się również to, kto wykonuje ciepły montaż. Ekipa, której powierzysz to zadanie powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Jeśli szukasz fachowców, którzy wykonają dla Ciebie ciepły montaż okien, skontaktuj się z nami!