Badanie kamerą termowizyjną a wybór systemu elewacyjnego

Autor: Master Admin

Opublikowano: 4/1/2020

Nie od dziś wiadomo, że właściwie wykonane ocieplenie budynku to gwarancja komfortu cieplnego oraz niższych kosztów ogrzewania. Co zrobić jednak w przypadku, gdy stare ocieplenie nie spełnia swoich funkcji? Czy konieczny jest montaż nowych materiałów, czy wystarczy naprawa starego systemu ociepleń? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w naszym artykule!

Badanie kamerą termowizyjną

Jesień to sezon na badania kamerą termowizyjną. Pozwalają one na odnalezienie miejsc, z których ciepło ucieka z domu oraz odnalezienia przyczyn innych nieprzyjemności, jak np. zawilgocenie ścian i niesprawność wentylacji naturalnej. Jednym zdaniem, kamera termowizyjna to narzędzie, które jest nieopisaną pomocą, która prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania i poprawy komfortu cieplnego. Jak wykonać takie badanie? Wykonanie tej pracy warto zlecić fachowcy, który ma doświadczenie w tym temacie i bez problemu będzie potrafił określić wielkość problemu. Warto tutaj zdecydować się na rozwiązanie z raportem, dzięki któremu wszystko klient ma czarno na białym. Aby takie badanie przebiegło bez problemu, warto nagrzać dom, wyłączyć centralne ogrzewanie na 24h przy różnicy temperatury 20 stopni. Wówczas wykonujemy badanie kamerą termowizyjną i otrzymujemy wyniki. Fachowa diagnoza pozwoli podjąć kolejne działania oraz podjęcie decyzji w kwestii wykonania ocieplenia od nowa lub jego odnowy.

Naprawa istniejącego ocieplenia

Naprawa ocieplenia starszego domu, to nie lada wyzwanie, ale wcale nie musi być problemem. Przede wszystkim od możliwości naprawy zależy sposób wykonania ocieplenia oraz grubość ocieplenia. Dla przykładu, w przypadku mostków spod styropianu (klejonego na placki), warto rozważyć ich usunięcie lub wzmacniające pionowanie, z którym bez trudu poradzi sobie każda firma oferująca wykonywanie dociepleń budynku. Należy tutaj pamiętać, aby po takiej pracy ponownie wykonać badanie kamerą termowizyjną, aby upewnić się, że wszelkie problemy z ociepleniem zostały zażegnane. Warto również wiedzieć, że również właściwie wykonana elewacja – oprócz istotnych walorów estetycznych – prawidłowo wykonana z ociepleniem również prowadzi do oszczędzenia na rachunkach.

System elewacyjny

Wybranie idealnego systemu elewacyjnego zależy przede wszystkim od specyfiki danego obiektu. Obecnie oferowanych jest mnóstwo produktów oraz systemowych rozwiązań, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie i swojej inwestycji. Produkty różnią się od siebie nie tylko funkcjami, ale i grubością uziarnienia, a nawet walorami estetycznymi. Na szczególną uwagę zasługują cienkowarstwowe tynki strukturalne, których wybór jest doprawdy szeroki. Wyróżniamy tutaj m.in. polimerowo-mineralne (charakteryzujące się jasnymi kolorami i paroprzepuszczalnością), akrylowe (oferujące mnóstwo kolorów i łatwe do położenia) i silikatowe (są antystatyczne i paroprzepuszczalne). Naturalnie, to zaledwie kilka z wielu, niemniej każdy tynk cienkowarstwowy ma swoją wadę i nie sprawdzi się w każdych warunkach. Dla przykładu tynk akrylowy przyciąga brud i porasta glonami, przez co lepiej go nie stosować dla budynków znajdujących się np. przy drogach bardzo używanych. W związku z tym, wybór systemu elewacyjnego warto skonsultować ze specjalistami w tym fachu.

Estetyczna prezentacja budynku, poprawa komfortu cieplnego, zmniejszenie kosztów ogrzewania – to zaledwie kilka zalet właściwie wykonanego lub naprawionego ocieplenia. Zachęcamy do wykonywania badań kamerą termowizyjną nie tylko w przypadku remontów i odnowy budynków, ale i profilaktycznie, aby zmniejszyć koszty prac budowlanych. Serdecznie zapraszamy również do zapoznania się z pełną ofertą artykułów i usług oferowanych przez firmę BCS – Budujemy Ciepło Solidne!