Tynk silikonowy czy akrylowy?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/16/2019

To, czym zostanie pokryta fasada naszego domu ma nie tylko estetyczne znaczenie. Warto przyjrzeć się podstawowym rodzajom tynków i poznać bliżej ich właściwości, by wybrać taki, który najlepiej spełni swoje zadanie chroniąc mury przez lata. Często nieświadomie zakładamy, że tynk akrylowy i tynk silikonowy to w zasadzie jedno i to samo. Oczywiście istnieje wiele cech, które łączą te dwa produkty, jednakże pewne różnice pomiędzy nimi powodują, że powinno się je stosować w nieco innych warunkach.
  1. Koszty. Tynk silikonowy jest droższym rozwiązaniem.
  2. Paroprzepuszczalność
Zasadniczym rozróżnieniem tynku silikonowego od akrylowego, jest paroprzepuszczalność. Tynk akrylowy charakteryzuje się dużo większym oporem dyfuzyjnym, a to oznacza, że jest szczelną barierę dla pary wodnej. Dlatego właśnie nie powinno się go nakładać na świeże i zawilgocone ściany, najpierw powinna odparować z nich woda. Dlatego też tynk akrylowy nie nadaje się na termoizolację z wełny mineralnej. Tynk silikonowy natomiast może być stosowany na termoizolację z wełny, jak również ze styropianu. Wyróżnia go dużo mniejszy opór dyfuzyjny. Jego struktura jest mikroporowata co w praktyce oznacza, że ułatwia transport pary wodnej i gazów. Kolokwialnie mówi się, iż wyprawa silikonowa „oddycha”.
  1. Odporność na porastanie
Oba rodzaje wypraw są odporne na porastanie. Ponieważ tynk silikonowy jest bardziej hydrofobowy to i trudniej porasta a do tego mniej się brudzi, ma cechę “samooczyszczania” pod wpływem deszczu i łatwiej go umyć np. za pomocą myjki ciśnieniowej.