Podbitka dachowa – ale z czego? Część II

dach podbitka

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/17/2019

W poprzednim wpisie poruszyliśmy role podbitki.

W kwestii materiału mamy dość szerokie pole wyboru, ponieważ podbitkę można zrobić z:

  • drewna – stosuje się sosnę, świerk i modrzew, wymaga starannej impregnacji i regularnej konserwacji aby była trwała, może ulegać korozji biologicznej
  • PVC – wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych czy na korozję biologiczną, nie wymaga konserwacji. Bardzo łatwe w montażu i czyszczeniu, szeroki wybór kolorów. bardzo lekka ale pod wpływem wysokiej temperatury może delikatnie pracować.
  • paneli stalowych – bardzo trwałe pod warunkiem regularnej konserwacji, estetyczne ale ciężkie
  • blachy aluminiowej powlekanej – bardzo duża odporność na zmienne warunki atmosferyczne, nie wymaga konserwacji, ograniczony zakres kolorów ale łatwa w montażu i utrzymania, lekka.

Przy wykonywaniu podbitki trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie jej zamontowanie, aby nie utrudniała przepływu powietrza.

Oznacza to, że nie można jej układać zbyt szczelnie Mamy do wyboru dwie opcje, aby temu zapobiec:

  • panele wentylacyjne ze specjalnymi otworami.
  • ułożyć listwy w ten sposób, żeby pomiędzy nimi były szczeliny na kilka milimetrów.

Jeżeli tego nie zrobimy, może dojść do zawilgoceniem ocieplenia dachowego, a tym samym pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych oraz wzrostem zagrożenia dla rozwoju pleśni i grzybów.

Należy pamiętać, że dachy z izolacją cieplną mają stosowne szczeliny wentylacyjne.
Niekiedy jest to szczelina pomiędzy folią dachową a pokryciem, a w przypadku dachów z folią o niskiej paroprzepuszczalności czy też bardzo szczelnym deskowaniu będzie szczelina wentylacyjna pomiędzy ociepleniem a folią bądź deskowaniem.
Niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej drożności szczelin na całej długości, a więc od wlotu znajdującego się przy okapie do wylotu w kalenicy.
Jeżeli podbitka zostanie niewłaściwie zamontowana, to zablokuje się wloty do szczelin wentylacyjnych.
Należy jeszcze pamiętać, aby otwory wentylacyjne zostały osłonięte siatką metalową, co uniemożliwi osom i szerszeniom założenia gniazd.