Podbitka dachowa – ale z czego? Część I

podbitka dachowa

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/17/2019

Podbitka dachowa jest ważnym elementem wykończenia dachu.

Najbardziej widoczna jest jej rola estetyczna, ponieważ gdy nie widać surowych detali konstrukcji dachu wygląda na wykończony.
Ważniejszą jednak rolą podbitki jest zabezpieczenie konstrukcji dachu przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych, jak deszcz, czy nadmierne nasłonecznienie – co przekład się na dłuższą jej żywotność.
Dobrze zamontowana podbitka znacząco utrudnia penetrację dachu szkodnikom takim jak kuny, szczury myszy czy szerszenie. Szkodniki te są w stanie w szybkim tempie zniszczyć nie tylko folie dachowe, ale także styropian ocieplający ściany zewnętrzne i płyty wełny mineralnej stosowanej do ocieplenia połaci.
W wyniku takiej destrukcyjnej działalności następuje znaczące obniżenie termoizolacyjności połaci dachowych. Natomiast szerszenie stanowią znaczące zagrożenie dla zdrowia a nawet życia mieszkańców. To wszystko sprawia, że zamontowanie podbitki dachowej jest po prostu opłacalne, bo oszczędzamy na późniejszych naprawach.
Nie zapominajmy także, iż w epoce popularności energooszczędnego oświetlenia LEDowego, że w podbitce można zainstalować dodatkowe oświetlenie.
Podbitkę dachową zazwyczaj układa się w poprzek okapu, czasem ukośnie. Jeżeli okap dachu jest bardzo wąski, to zaleca się ułożenie wzdłużne.
Kiedy krokwie wychodzą poza obrys budynku, to podbitka dachowa można zamocować poziomo albo ukośnie.

W kwestii materiału mamy dość szerokie pole wyboru, ponieważ podbitkę można zrobić z:

  • drewna,
  • PVC,
  • płyt drewnopochodnych,
  • paneli stalowych,
  • blachy aluminiowej powlekanej.