Płyta fundamentowa grzewcza – wady i zalety

płyta fundamentowa

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/16/2019

Jako że ciepła płyta fundamentowa znajduje się dość płytko, doskonale sprawdzi się w przypadku gruntów o wysokim poziomie wód gruntowych. Dzięki zwiększonej powierzchni, płyta fundamentowa grzewcza równomiernie przenosi ciężar budynku na podłoże, co jest szczególnie istotne w kwestii gruntów o małej nośności lub wykazujących małą odporność na osiadanie. Większa podstawa dla przegród pionowych z kolei przyczynia się do większej elastyczności podczas rozmieszczania ścian nośnych, jak i kominów.
Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia przede wszystkim krótki czas budowy, którą można rozpocząć o każdej porze roku. Zaleta ta wynika głównie z minimalnej ilości przeprowadzonych robót ziemnych.

Powierzchnia płyty grzewczej występuje w postaci jednego elementu, na którym możemy bezpośrednio położyć warstwę wykończeniową. Większą izolację cieplną zapewnia gruba warstwa styropianu, która otacza ciepłą płytę fundamentową z każdej strony. Walorem tego rozwiązania jest zwiększona izolacja skutecznie redukująca wilgoć i możliwość kontrolowania temperatury powietrza w każdym pomieszczeniu. Wykorzystując ogrzewanie podczas prac budowlanych przyczynimy się do szybszego ich przebiegu, bowiem będzie osuszało betony oraz tynki.

W cieniu wielu zalet, za rozwiązaniem w postaci ciepłej płyty fundamentowej, kryją się również wady. Jedną z nich są bez wątpienia wysokie koszty budowy, na które przekłada się konieczność zakupu wysokiej jakości betonu czy wymiany gruntu, jeśli okaże się niejednolity. Ponadto, wybierając instalację napędzaną powietrzem będziemy musieli liczyć się z głośną pracą agregatów. Warto mieć na uwadze, że wszystkie instalacje powinny być bardzo dokładnie zaplanowane, bowiem po wylaniu betonu na rury grzewcze nie będziemy mieli możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Płyta fundamentowa grzewcza to również długie oczekiwanie na ogrzanie całego budynku i jego wychłodzenie.