Jaka jest rola podbitki dachowej – czy jest konieczna?

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/17/2019

Dom i dach wyglądają najbardziej efektownie, gdy są wykończone w najdrobniejszych szczegółach. Podbitka dachowa co prawda nie jest elementem konstrukcyjnym dachu i jej montaż nie jest wymagany, ale ze względu na pełnione funkcje ochronne, izolacyjne i estetyczne, jest ona sugerowana do wykonania zarówno przez producentów jak o wykonawców.
Nie każdy decyduje się na podbitkę. Niektórzy wolą wyeksponować estetycznie obrobione krokwie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jak widoczny na krokwi impregnat nie pozwala na jej estetyczne wyeksponowanie. W takim przypadku zdecydowanie radzimy wykonać podbitkę także dla jej walorów estetycznych.
Podbitka to zapewnienie ochrony. Poprzez jej zastosowanie chronimy przed destrukcyjnym wpływem warunków atmosferycznych takich jak promieniowanie UV i opady, zarówno krokwie jak i izolację konstrukcji dachu. Podbitka także znacznie utrudnia migrację do domu różnego rodzaju intruzów jak i szkodników typu gniazdujące ptaki, owady czy gryzonie. Ma to zatem także aspekt higieniczny, o czym rzadko się pamięta.