Błędy w wykonaniu ocieplenia, część IV

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/17/2019

Kolejne najgorsze błędy popełniane przez ekipę wykonawczą.

  • Brak listwy startowej i wywinięcia siatki na styropian skutkuje narażeniem go na działanie czynników atmosferycznych, gryzoni i ptaków. Ponadto bardzo ważne jest układnie siatki zbrojącej na odpowiedni (10 cm) zakład na całej powierzchni ocieplanej ściany z dodatkowym zbrojeniem diagonalnym w narożach otworów okien i drzwi, bez którego tynk w późniejszym czasie może pękać.
  • Nieprawidłowe wykonanie nadproży może powodować odchodzenie tynku od powierzchni nadproża. Żelbetowe nadproże może zapewniać gorszą przyczepność dla ocieplenia, niż reszta ściany, w tych miejscach niezbędne jest więc zachowanie szczególnej staranności.
  • Częstym problemem są szczeliny pomiędzy płytami ocieplenia. Miejsca te są mostkami termicznymi. Ich powstawaniu najskuteczniej zapobiega zastosowanie izolacji z dwóch warstw – z wzajemnym przesunięciem styków (system mijankowy) albo użycie płyt z frezowanymi krawędziami.
  • Za cienka warstwa styropianu lub wełny mineralnej może powodować kondensowanie się pary wodnej w warstwie konstrukcyjnej. Wykonane w ten sposób prace termomodernizacyjne nie przyniosą oczekiwanego efektu w postaci poprawy komfortu cieplnego w budynku i obniżenia rachunków za ogrzewanie.