Biała elewacja – dworek w lesie

Biała elewacja – dworek w lesie

Autor: Master Admin

Opublikowano: 7/16/2019

Ciepła elewacja z grafitowego styropianu KNAUF Therm EXPERT Fasada XTherm λ 31 o grubości 15cm wykończona silikonowym tynkiem strukturalnym firmy Kreisel. Podmurówka w tynku mozaikowym także firmy Kreisel.
W przypadku lokalizacji tego domu w lesie koło Bolimowa szczególnie przydatne są cechy tynku silikonowego względem akrylowego.
Tynki akrylowe charakteryzuje mała paroprzepuszczalność i nasiąkliwość. Powłoka wykonana tynkiem akrylowym tworzy dość szczelną warstwę. Jednakże jest dość dobrym podłożem dla alg i łatwo zbiera zanieczyszczenia. Skutkuje to szybszym “zabrudzeniem” elewacji i obniżeniem jej estetyki.
Tynki silikonowe – spoiwo silikonowe zabezpiecza przed nasiąkliwością, nie ograniczając paroprzepuszczalności. Na warstwie tynku silikonowego tworzy się specjalna powłoka, z której przy opadach deszczu zmywane są zanieczyszczenia i przez to są one określane mianem „samoczyszczących”. Oznacza to, iż nie tylko sama elewacja mniej się brudzi ale znakomicie to utrudnia osadzanie się na niej alg.
Do tego dochodzi to, iż rozwojowi alg sprzyja brak nasłonecznienia i wyższa wilgotność – czyli typowa sytuacja w zalesionym terenie.